Внаслідок ухвалення постанови Кабінету Міністрів України щодо регулювання цін на лікарські засоби онкохворі втратили можливість отримувати життєво необхідні препарати за зниженими цінами. Зокрема, це рішення призвело до блокування благодійної програми «Ключ надії», яка дозволяла пацієнтам купувати дороговартісні ліки зі значними знижками. Про це повідомила Ганна Кірієнко, дружина військовослужбовця Павла Кірієнка, який бореться з онкологією, на своїй сторінці у Facebook. Про це в понеділок, 24 лютого, пише інтернет-видання «Кореспондент».
📢 «Ви будете сміятися, але Кабмін прийняв постанову для регулювання цін на ліки, і тепер ліки для Павла Кірієнка, які ми купували по благодійній програмі Ключ надії за пів ціни, будуть продавати за повною ціною. Тож курс Кітруди, який треба повторювати кожен 21 день, тепер коштуватиме не 80 тис. грн, а 160 тис. грн», – написала вона, пізніше додавши, що за оновленими даними вартість лікування зросла до 230 тис. грн.
Ганна зазначила, що навіть раніше для лікування чоловіка доводилося шукати кошти серед благодійників, а після запровадження нових правил сума, необхідна для терапії, зросла майже втричі.
📢 «Таке враження, що це просто якесь знущання долі і держави. А, ти вижив на фронті? – На тобі онкологію. Ще борешся? – Скасовуємо можливість отримувати дорожезні ліки безкоштовно. Байдуже, що ти ветеран, що воював за нашу країну. Ааааа, завдяки допомозі людей ти зібрав достатню суму, щоб покрити лікування на рік? – На тобі постанову, тепер треба вдвічі більше грошей!», – емоційно висловилася вона, висловивши надію, що уряд внесе зміни до постанови, щоб благодійна програма знову почала діяти.
Крім цього, стало відомо про призупинення ще однієї важливої ініціативи – програми «Терапія Плюс», завдяки якій пацієнти могли купувати препарати за зниженими цінами за призначенням лікаря.
☝️ Нагадаємо, 5 лютого шостий президент України Володимир Зеленський розкритикував ситуацію на фармацевтичному ринку. Він провів засідання РНБО, присвячене цій проблемі. Через тиждень глава держави підписав указ, спрямований на покращення доступності медикаментів для громадян.
⚠️ Вже 14 лютого Кабмін встановив граничний рівень націнки для аптек – не більше 35% для безрецептурних препаратів. Також було запроваджено регресивну шкалу для рецептурних ліків. Відтепер постачальники зможуть додавати не більше 8% до гуртової вартості медикаментів, залежно від їхньої ціни.
Такі заходи викликали занепокоєння серед експертів. Вони застерігають, що через державне регулювання аптечні мережі можуть втратити низку популярних лікарських засобів, а бюджет зазнає значних фінансових втрат.