Джерело: Іва Цой, для The Insider
«РИА Новости», RT, Lenta.ru та інші ЗМІ повідомляють про новину: виявляється, на Заході вже визнали перемогу Росії у війні з Україною, але не озвучують це публічно. Це переказ статті американського журналіста Патріка Лоуренса, яка вийшла на сайті Consortium News:
«Західні країни вважають, що вони не можуть програти, тому зараз вони старанно намагаються довести світові свою перемогу над Росією <…>
“Фундаментальна проблема полягає в тому, що Україна та її союзники не можуть визнати поразку. <…> Не можуть визнати, тому що Захід ніколи не програє. Поки США та їхні союзники вдаватимуть, що вони можуть щось вирішувати в переговорному процесі, ніби вони перемогли, абсурдність ситуації ставатиме все більш очевидною”, — написав він.
Журналіст порівняв ситуацію зі становищем Німеччини у травні 1945 року, тільки він додав, що Захід, перебуваючи на місці Берліна, намагається продиктувати умови своєї капітуляції.
«Ось побачите, коли настане мир, ніхто на Заході не визнає, що це була справжнісінька капітуляція. <…> Я певен, що Москва не відступить від своїх вимог, які є цілком обґрунтованими і здійсненними”».
Щоправда, на «Яндекс.Дзен» агентство випустило новину про ту саму колонку Лоуренса, але вже під заголовком «Перемога близько: Захід неохоче готується до капітуляції». Тож у результаті не дуже зрозуміло: чи то західні країни вважають, що не можуть програти, чи таки готуються до капітуляції.
У самій статті журналіст Патрік Лоуренс стверджує, що ще більше року тому зрозумів: Україна програла. Автор нічим це не обґрунтовує, зате розповідає, що в Україні «неонацисти контролюють цивільну та військову адміністрацію», а також заявляє:
«Неонацистський звір, який ніколи не ховався в Україні після 1945 року, вирвався на волю внаслідок спланованого США перевороту у 2014 році. Вашингтону та його клієнтам у Києві були потрібні неонацисти, особливо озброєні ополченці, але не тільки, бо вони могли розраховувати на те, що боротимуться з росіянами з тією інстинктивною злістю, яка була потрібна в ситуації, що склалася».
Саму ж війну він — у найкращих традиціях Кремля — називає «операцією з денацифікації».
Патрік Лоуренс, як і видання Consortium News, вже неодноразово були помічені у поширенні прокремлівських фейків. У 2017 році Лоуренс опублікував статтю у відомому журналі The Nation про те, що злам серверів Демократичної партії США, за яким стояли російські хакери, — це так звана внутрішня робота, тобто злам здійснив хтось із самої Демпартії. Матеріал Лоуренса був розкритикований і зрештою спростований; наприклад, він посилався на блог так званого криміналіста (The Forensicator), за ним, як виявилося згодом, стояв британець Тіма Леонард, який разом із групою ультраправих активістів запустив кампанію з дезінформації, що діяла в російських інтересах. The Forensicator викладав файли зі зміненими метаданими, створені хакерами ГРУ. Після того, як правда випливла назовні, експерти з кібербезпеки, з якими Лоуренс розмовляв для статті, відмовилися від своїх початкових висновків і погодилися, що припущення про злам комп’ютерів Демпартії зсередини ні на чому не ґрунтується. Сам же Лоуренс у цей час писав твіти, в яких підтримував іншу теорію змови — про те, що за зломом стоїть колишній співробітник Національного комітету Демократичної партії Сет Річ, убитий, на думку поліції, внаслідок спроби пограбування (у США довкола смерті Річа вибудувано одразу декілька правих конспірологічних теорій).
Редактору та видавцеві The Nation Катріні Ванден Хювел довелося виправдовуватися за статтю Лоуренса, і в результаті матеріал було видалено з сайту.
Лоуренс продовжив поширювати фейки та теорії змови і після початку повномасштабного вторгнення в Україну; наприклад, під час звільнення Харківської області від російської окупації та початку ексгумації масового поховання в Ізюмі він опублікував статтю з цинічною назвою «Atrocity porn» (що можна перекласти як «жорстоке порно»), в якій він поставив під сумнів причетність російських солдатів до загибелі мирних жителів.
Примітним є і сайт Consortium News, де Лоуренс опублікував статтю про «перемогу Росії». Його заснував у 2011 році легендарний американський журналіст-розслідувач Роберт Перрі, відомий своїми роботами про торгівлю зброєю в Ірані, до якої причетні високопоставлені члени адміністрації Рональда Рейгана, а також про причетність ЦРУ до торгівлі кокаїном під час громадянської війни в Нікарагуа. Однак до того моменту, коли Перрі заснував Consortium News, він уже займався просуванням прокремлівської повістки: наприклад, називав історію про ув’язнення і загибель юриста Сергія Магнітського в російській в’язниці «міфом» і наполягав, що справа про втручання Росії у вибори США — це «антиросійська істерія». У 2018 році Перрі помер, проте Consortium News продовжує розповсюджувати прокремлівську пропаганду. Зокрема сайт фігурував у звіті канадської розвідки як один із елементів російської кампанії проти тодішнього міністра закордонних справ Канади Христі Фріланд — прокремлівські ЗМІ стверджували, що вона приховала нацистське минуле свого діда.
Канадське видання The Walrus проаналізувало, як Consortium News розповсюджує фейки за допомогою сайтів, пов’язаних із Росією. Наприклад, Consortium News стверджував, що організація «Білі каски», яка надає медичну допомогу жертвам конфліктів, разом із повстанцями брала участь у хімічних атаках на мирних жителів у Сирії (насправді за атаками стояв уряд тодішнього президента Башара Асада — це підтвердила Організація із заборони хімічної зброї). Consortium News підкріплював свою версію посиланням на сайт канадського конспіролога-антисеміта Мішеля Чоссудовського (The Insider вже писав про те, що Чоссудовський одним із перших поширює фейки із сумнівних прокремлівських джерел, а натомість його статті постійно цитують RT та Sputnik). Серед найбожевільніших тверджень Чоссудовського — заява про те, що США фінансують «Аль-Каїду» та «Ісламську державу», а Усама бен Ладен — агент ЦРУ. Сайт Чоссудовського, Consortium News та російський портал Strategic Culture Foundation діють методом кроспостингу, постійно цитуючи один одного. The Insider також вже писав і про Strategic Culture Foundation: цей фонд зареєстрований у Москві за адресою головного офісу «Новікомбанку» — дочірньої структури «Ростеху». Організацію внесено до санкційних списків Великобританії, Канади та України за поширення російської дезінформації.
Ну і, нарешті, один із експертів Consortium News раніше вже потрапляв у поле зору The Insider. Це Деніел Патрік Велш, якого російські ЗМІ представляли як політичного аналітика. Насправді ж він виявився співаком і продавцем мила.
Джерело: Іва Цой, для The Insider