Верховна Рада затвердила постанову щодо перейменування 327 населених пунктів та районів по всій країні. За це рішення проголосували 281 народний депутат. Сєвєродонецьк під російською окупацією, але відтепер матиме нову назву – Сіверськодонецьк. Водночас із документа було вилучено пропозиції щодо зміни назв таких міст, як Павлоград, Синельникове, Южне, Южноукраїнськ та Первомайськ — їх перейменування розглянуть окремо в майбутніх постановах.
Це рішення стосується міст та районів у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській та Чернігівській областях. Переважно перейменування відбувається через те, що старі назви містили символи російської імперії або не відповідали українським мовним нормам.
📢 «Перейменовуються назви, присвячені московським діячам: Пушкіно, Мічуріна, Максима Горького, Кутузівка, Суворове, Некрасове тощо. Серед пропозицій перейменування багато назв, пов’язаних з радянськими святами або символікою. Наприклад, це Перше Травня, Першотравенка, Первомайське, Першотравневе, Першотравенськ, Маївка тощо», – написав у своєму телеграм-каналі народний депутат Ярослав Железняк.
Серед перейменованих міст, такі назви:
- Новомосковськ (Дніпропетровська обл.) ⮕ Самар;
- Першотравенськ (Дніпропетровська обл.) ⮕ Шахтарське;
- Первомайськ (Луганська обл.) ⮕ Сокологірськ;
- Молодогвардійськ (Луганська обл.) ⮕ Отаманівка;
- Сєвєродонецьк (Луганська обл.) ⮕ Сіверськодонецьк;
- Червоноград (Львівська обл.) ⮕ Шептицький;
- Дружба (Сумська обл.) ⮕ Хутір-Михайлівський;
- Красноград (Харківська обл.) ⮕ Берестин;
- Первомайський (Харківська обл.) ⮕ Златопіль;
- Ватутіне (Черкаська обл.) ⮕ Багачеве.
📢 «Це частинка наших населених пунктів, які отримали нову назву. Попереду ще голосування і нові назви міст та сіл. Зокрема таких дискусійних, як Павлоград, Синельникове чи Первомайськ Миколаївської області», — додав Юрчишин.
Ці зміни є частиною більшої кампанії деколонізації та дерусифікації, спрямованої на відмову від російської імперської спадщини. Проте 18 вересня не вистачило голосів для підтримки перейменування ще 330 населених пунктів. Народний депутат Олексій Гончаренко у своєму телеграм-каналі висловив невдоволення тим, що замість російських назв деякі пропоновані варіанти мають німецьке походження.
Щодо назв, які ще будуть обговорюватись, народні депутати запропонували, зокрема, перейменувати Южне на Порт-Анненталь, Южноукраїнськ на Гард, Синельникове на Ріднопілля, а Павлоград на Матвіїв.
👉 Нагадаємо, раніше було повідомлено, що Верховна Рада України не змогла прийняти постанову щодо перейменування понад 300 населених пунктів та районів, оскільки за це рішення проголосували лише 208 депутатів із необхідних 261.