Слово «бусифікація» було визнане словом 2024 року за версією словника сучасної української мови та сленгу «Мислово». Цю інформацію оприлюднили на офіційному сайті проєкту в понеділок, 6 січня.
Термін неологізм «бусифікація», що став ключовим у громадських обговореннях протягом року, стосується явища примусової мобілізації, яке здійснюється у прискореному порядку. Він описує ситуації, коли співробітники територіальних центрів комплектування (ТЦК та СП) забирають чоловіків призовного віку безпосередньо з вулиць і доставляють їх до військкоматів (центрів комплектування).
Саме слово походить від кореня «бус», що вказує на мікроавтобус, і суфіксоїда «-іфікація», який означає перетворення або дію (від лат. facio – роблю). Принцип утворення терміну схожий із такими словами, як «русифікація» чи «верифікація».
Серед інших слів, що претендували на звання слова року, переважна більшість так чи інакше пов’язана з повномасштабною війною в Україні. До списку увійшли такі терміни, як:
- СЗЧ (самовільне залишення частини);
- Курська операція;
- втома;
- переговори;
- МСЕК (медико-соціальна експертна комісія);
- популізм;
- Магура;
- лалохезія (вживання лайки для зняття стресу або болю);
- квадробери (молодіжна субкультура, представники якої імітують поведінку тварин).
☝️ Варто зазначити, що Оксфордський словник англійської мови визначив вираз brain rot (у перекладі – «гниття мозку») як слово 2024 року. Цей термін позначає надмірне споживання безглуздого контенту, що шкодить психічному здоров’ю. Тим часом Кембриджський словник обрав слово «маніфест» як своє слово року.
👉 Нагадаємо, що дослідження, проведене Соціологічною групою «Рейтинг», показало, що 67% українців висловлюють недовіру до військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), тоді як лише 29% респондентів довіряють їм.