Четвер, 21 Листопада, 2024
1.5 C
Kyiv
ГОЛОВНАЛУГАНЩИНАВПОМісця компактного проживання для переселенців

Місця компактного проживання для переселенців

Нещодавно команда «Ірта-fax» оприлюднила матеріал з позитивним прикладом МКП для ВПО, розповідаючи про соціальний гуртожиток у місті Київ, яким опікується Лисичанська МВА. Однак, проблема із житлом для багатьох внутрішньо перемішених осіб не втрачає своєї актуальності від 2014 року, а приклади проживання людей в інших регіонах України не завжди такі райдужні та позитивні. У цьому матеріалі ми розглянемо МКП трошки з іншого ракурсу.

Нагадаємо, що за офіційною статистикою Мінсоцполітики в Україні зареєстровано 4 890 993 внутрішньо переміщених осіб, з них з Луганської області, яка майже повністю окупована, – 273 998 осіб.

Житло для багатьох ВПО – найбільша стаття розходів у сімейному бюджеті. До прикладу, вартість оренди квартири у віддалених районах Києва від 8 – 10 тисяч гривень на місяць. Водночас виплати від держави у 2 – 3 тисячі гривень не покриває навіть базових фізіологічних потреб, а от компенсації за втрачене житло для ВПО з окупованих територій наразі неможливі.

Тому найуразливіші верстви з категорії ВПО вимушені довгий час проживати у місцях компактного поселення, які від початку розглядались, як тимчасовий варіант, але поступово перетворились на постійне (на тимчасово невизначений термін).

Отже, наші журналісти поспілкувались з представниками БФ «Право на захист», які надали свою оцінку МКП, що наразі функціонують в Україні.

Анастасія Бурау, заступниця координатора з питань адвокації БФ «Право на захист» відмічає наступне:

·         Питання житла залишається однією з найгостріших проблем для переселенців, які були змушені залишити свої домівки з початком повномасштабного вторгнення. Наразі багато з них мешкають у місцях компактного поселення (МКП), що з екстреного та короткострокового рішення поступово перетворюються на місця тривалого перебування внутрішньо переміщених осіб. На жаль, попри значний обсяг допомоги з боку благодійних організацій та міжнародних донорів, МКП часто бракує необхідних умов для гідного та безпечного проживання.

·         Зокрема, в багатьох МКП існує потреба у закупівлі меблів та техніки, ремонті санвузлів та забезпеченні їх розподілу за гендерною ознакою. Мешканцям МКП бракує особистого простору, окремого простору для родин. Ще однією проблемою є те, що через сушіння одягу та приготування їжі в приміщеннях з’являється пліснява. До основних викликів для МКП та їхніх мешканців також належить і непристосованість для потреб людей з інвалідністю: приміщення є затісними, не мають належним чином обладнаних санітарних вузлів, пандусів та кваліфікованого персоналу. До того, знову постає питання підготовки МКП до зимового періоду.

·         Інформацію про потреби й проблеми МКП та переселенців, які проживають у них, допомагають відстежувати моніторингові команди БФ «Право на захист». Цього року, станом на 1 серпня, нашими моніторами було здійснено 1899 візитів до МКП та проведено оцінку потреб, стану будівлі та умов проживання, стану бомбосховища тощо в 581 МКП. Найбільше МКП було відвідано у Чернівецькій, Львівській та Івано-Франківській областях. В ході таких візитів було виявлено, що з-поміж ремонтних робіт МКП найбільше потребують ремонтів ванної кімнати – таку потребу мають 179 з охоплених моніторингом МКП. 181 МКП потребують закупівлі меблів або техніки. До інших вагомих запитів МКП можна віднести ремонт кухні або столової (148 МКП), ремонт чи переобладнання кімнат для проживання (144 МКП), ремонт вільного простору (129  МКП), заміну або встановлення вікон (125 МКП), а також заміну або проведення електропроводки (106 МКП).

·         Говорячи про пристосування до потреб людей з інвалідністю, варто зазначити, що тільки 194 з відвіданих МКП мають пандуси, спеціально облаштовані санітарні вузли наявні в 55 МКП, звичайний робочий ліфт (шахтний) є лише в 19 МКП.  219 з 581 МКП виявилися жодним чином не пристосованими для потреб людей з інвалідністю.

·         Крім цього, варто звернути увагу і на те, що у 65% з охоплених нашим моніторингом МКП адміністрація не укладає з ВПО договір на проживання, створюючи цим додаткові ризики та примножуючи невизначеність щодо строку та умов перебування в МКП.

·         Тож, державі та громадам варто звернути додаткову увагу на забезпечення належних умов проживання в МКП, доки вони продовжують працювати, надаючи прихисток тисячам переселенців, а також розробку та впровадження додаткових житлових рішень, зокрема забезпечити більш активне формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

За повідомленням «Радіо Львівська хвиля», Уряд затвердив Порядок функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб Постановою № 930 від 1 вересня.

«Затверджений порядок визначає, де саме можуть облаштовуватись місця тимчасового проживання, запроваджує регулярний моніторинг стану, облаштування, кількості мешканців та вільних ліжко-місць у місцях тимчасового проживання. Важливо, що до проведення такого моніторингу можуть залучатись представники громадських організацій. Також вводиться перелік мінімальних вимог для місць тимчасового проживання. Наприклад, зазначено що температура в приміщеннях місць тимчасового проживання підтримується відповідно до сезону, але в межах 18—25°C. Також не допускається облаштування більш як чотири ліжко-місця в одному приміщенні», – пише видання.

Додається також, що протягом шести місяців обласні державні адміністрації (військові адміністрації) мають привести житлові умови в місцях тимчасового проживання у відповідність з вимогами постанови.

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип