Середа, 30 Жовтня, 2024
12.1 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСУСПІЛЬСТВОМагічні таємниці українського народного одягу

Магічні таємниці українського народного одягу

Кожен народ має свою Силу Коріння та магічну обрядовість, яка зберігається в етнічних традиціях (побут, мистецтво, одяг, символіка тощо). Саме тому будь-який окупант намагається в першу чергу стерти з пам’яті людей традиції, ідентичність та заборонити, або змінити сенс обрядів, щоб люди не пам’ятали хто їх предки та до якого Роду вони належать. Тому зберігаючи та передаючи власні традиції новим поколінням ми зберігаємо ідентичність нашої нації, а значить не даємо ворогам нас підкорити та перетворити на сіру біомасу однакових слухняних та безвольних рабів.

Здавна в українській традиції була присутня певна магічна (сакральна) обрядовість, яка збереглась до наших днів від прадавніх часів (язичництво).

Магія – це вміння управляти матерією за допомогою власних ментальних сил та умінь, використовуючи певні обрядові дійства, символи та спеціальні слова замовлянь (прадавні молитви).

У сучасному Світі поняття «Магія» викривили та сплюндрували різноманітними ТВ-шоу, на яких кожен третій екстрасенс чи ворожка розповідають різні страшні історії, роблячи з цього розвагу для вразливих людей. Здебільшого те, що показується або вигадки таких «спеціалістів», або новороб, або суміш різних традиційних обрядів часів язичництва різних народів.

Справжня Магія завжди в будь-якій нації містить у собі набір різноманітних тематичних обрядів та є чимось на кшталт дохристиянської релігії. Ці обряди здебільшого були направлені на родючість землі, захист себе, своєї родини, своїх нащадків та своєї худоби (бо в ті часи то було символом заможності та успіху).

В українській традиції з прадавніх часів дуже сильно розвинена саме вузлова та ниткова магія (вишивка, ткацтво, шиття одягу). Традиція ця дотична до культу прадавньої Богині Мокош, яку вважали Богинею Долі та зображали з веретеном. Адже вважалось, що Мокош пряде полотно життя людини, а допомагають їй у цьому її дві доньки: Доля та Недоля.

Також з давніх часів наші пращури більшість традицій присвячували уславленню Бога Рода, якого вважали власним Отцем та Творцем усього живого у Світі. Саме тому в українських традиціях сім’я та продовження роду є найголовнішим завданням та великим благом (зокрема народження дітей).

В нас досі є таке поняття, як Родове Дерево, що є безпосереднім символом прадавніх традицій, де коріння – це пращури, стовп – Род, як такий, гілки сучасне покоління, а листя – наші потомки (діти).

До того ж наші пращури називали себе Дітьми Божими, а не рабами й досі цей дух незламності береже нашу націю від будь-яких посягань, бо ми дійсно дуже цінуємо Свободу та Волю, настільки, що у нашому Гербі зашифроване слово «ВОЛЯ». А якщо взяти до прикладу гасло: «Воля, або смерть!», то ми побачимо, що коріння цього також йдуть у прадавні часи, коли люди найбільше цінували свою волю й не хотіли ставати рабами.

Наша Земля багата та щедра, тому на неї завжди посягали вороги, які хотіли нас завоювати й перше з чого відбувалась окупація це посягання на традиційні цінності. Однак наш народ мудрий та незламний, тому всі знання та традиції він завжди зберігав у побутових обрядах, традиційних дійствах та звісно в одязі.

Український традиційний одяг – це не тільки красиво та зручно. Його також використовували, як магічний оберіг, що має захищати людину від всілякого Зла, горя та “недобрих” очей.

23 вересня у КПЦ «ЦІННОСТІ» відбувся культурний захід, який присвятили таємницям українського народного одягу. Для гостей простору про магічні секрети наших предків розповіла співробітниця Національного музею народної архітектури та побуту України, етнографиня й мистецтвознавиця Оксана Гордієць.

Магічні таємниці українського народного одягу
Фото: Маргарита Трофімова
Магічні таємниці українського народного одягу
Фото: Маргарита Трофімова
Магічні таємниці українського народного одягу
Фото: Маргарита Трофімова

«Правдивий народний одяг – це для нас сьогодні дуже важливо. Сьогодні я дуже хотіла у своїй зустрічі з молоддю надати їм можливість торкнутися справжньої історії, справжніх речей. Ми одягли дівчат у справжні українські строї, це предмети з моєї колекції… я маю ці костюми дома, оскільки я дотична до етнографічного співу. Я маю потребу та обов’язок сьогодні їх показувати й у такий спосіб наводити оці місточки між поколіннями 21 століття і нашим правдивим українським справжнім корінням», – зазначила Оксана Гордієць.

Повне інтерв’ю дивіться у відео:

Окрім можливості одягнути на себе український етнічний одяг молоді дівчата також долучились до вивчення обрядового танцю під етнічний спів пані Оксани. Сенс виконання цього обрядового дійства полягав у тому, що незаміжні дівчата відлякували від себе старого (небажаного) та привертали у своє життя молодого та гарного нареченого.

Докладніше дивіться у відео:

Ми поспілкувались з дівчатами, які цього дня виступили в ролі моделей, аби дізнатись їх думки та відчуття після проведеного культурного заходу. Студенти, які навчаються у коледжі за спеціальністю дизайнерка та кравчиня розповіли нашим журналістам, що вони у захваті від побаченого дійства.

«Я завжди захоплююсь, коли знаходжу подібні простори. Дуже дякую організаторам, я з захопленням спостерігала та слухала про український одяг», – розповіла Софія Сотень.

«Коли ти одягаєш український одяг, ти реально на певний період переносишся у той час, повністю відчуваєш ту атмосферу, уявляєш, як все тоді було. Це дуже класно! Дуже хотілося, щоб у нашій Україні було більше таких організацій, які спрямовані на вшанування та передачу наших українських традицій», – додала Аліна Тер’яна.

Нагадаємо, що у просторі «ЦІННОСТІ» постійно проходять різноманітні культурні та мистецькі заходи.

Переглянути анонси заходів КПЦ «ЦІННОСТІ» ви можете за посиланням у Телеграм, Фейсбук та Інстаграм.

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип