Ніхто не забирає силоміць дітей із сімей, які живуть на лінії фронту. Згідно з постановою Кабміну про примусову евакуацію дітей із зон активних бойових дій, один із батьків не має права відмовитися від евакуації й повинен супроводжувати дитину під час евакуації. Відповідальність за неповнолітніх, як і раніше, лежить насамперед на їхніх сім’ях, а держава зобов’язується забезпечити виїзд неповнолітніх.
Російські ЗМІ знову почали активно поширювати дезінформаційний наратив про примусову евакуацію дітей українськими військовими з лінії фронту. Як доказ використовуються слова одного з місцевих жителів. Такі інтерв’ю не підтверджені ніякими доказами, а є лише словами людей, які називають себе жителями прифронтових населених пунктів.
Росія проводить окрему дезінформаційну кампанію, націлену на українців, які живуть у прифронтових містах і селах, щоб зірвати евакуацію, посіяти недовіру до української влади, схилити до колабораціонізму.
Заяви про примусове вилучення дітей із сімей, які проживають у зонах активних бойових дій, не відповідають дійсності. У березні 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову про примусову евакуацію дітей із таких зон.
«Не йдеться про відібрання дітей у батьків. Не йдеться про застосування фізичного примусу. Юридична особливість примусової евакуації дітей полягає в тому, що принаймні один із батьків не має права відмовитися від евакуації й повинен супроводжувати дитину під час евакуації», — прокоментувала рішення міністр у справах реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Проте навіть із появою механізму евакуації дітей із небезпечних зон поліції та волонтерам все ж таки доводиться довго вмовляти сім’ї, щоб вони погодилися виїхати. Деякі залишаються, і силоміць цих дітей ніхто не вивозить.
Українські й міжнародні ЗМІ зробили вже багато репортажів про те, як відбувається евакуація мирного населення та дітей, у тому числі з лінії фронту. На пропагандистському відео, яке й стало інформаційним приводом для російського фейку, чоловік згадує сім’ю з трьох дітей, у яких померла мати, мовляв, насправді їх віддали на органи або педофілам. Але й про цю сім’ю можна знайти новинні матеріали — волонтери відвезли їх до родичів. Поліція Донецької області зазначає, що ювенальні поліцейські Донеччини мають з дітьми постійний зв’язок, адже сиротам потрібна допомога.
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що Україна нібито «готує викрадення» 523 дітей у Харківській області.
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”