Відео з кричалкою «Путін» є фейком – аудіо додали до відео за допомогою редактора. Фото із прапором «ДНР» також було підроблено, жодного прапора «ДНР» на стадіоні Мюнхена також не було.
Користувачі в соцмережах, а також багато медіа активно почали писати про те, що на матчі Євро-2024 між Україною та Румунією румунські вболівальники скандували «Путін» і навіть пронесли на стадіон прапори «ДНР». На доказ таких заяв у соцмережах поширювалося відео, на якому було чути крики «Путін», а також світлини із прапором «ДНР»
Російський агітпроп використовує такі відредаговані відео, щоб показати видимість підтримки європейцями російської політики агресії та глави рф Путіна зокрема.
Але, як і в інших подібних випадках, «європейська підтримка» Путіна базується на вигадці та підробках. Так, насправді, відео з румунськими фанатами було відредаговано. Пропагандисти просто додали інше аудіо на відео з фанатами, причому аудіо також було відредаговано. За ритмом та звучанням барабанів не складно почути популярну кричалку футбольних фанатів в Україні «Путін — х…ло», яку вперше виконали вболівальники футбольного клубу «Металіст» у Харкові 30 березня 2014 року на спільному марші з фанатами донецького «Шахтаря». Агітпроп видалив друге слово із відомої пісні, залишивши лише «Путін» та стукіт барабанів.
На це підробку звернув увагу і Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Україні.
Також у соцмережах на численних відео з матчу можна почути, що кричать румунські вболівальники, і, звісно, ніхто з них не кричав «Путін!».
Світлина із прапором «ДНР» на стадіоні Мюнхена також є фейком. Журналісти StopFake проаналізували відео матчу і побачили: там, де на відео з’являється прапор так званої «ДНР», насправді на стадіоні такого прапора не було.
Більше того, УЄФА навіть заборонили приносити прапори РФ на матч України з Румунією. Нагадаємо, що УЄФА та ФІФА у 2022 році усунули всі російські клуби та збірні від міжнародних турнірів, включаючи чемпіонати світу, Європи і клубні єврокубки.
Росія не вперше використовує тему футболу для створення фейків. Раніше StopFake спростовував фейки про те, що «британські футбольні фанати «не хочуть мати нічого спільного з українцями», що на формі збірної Польщі на Євро-2020 нібито зображені Львів і Вільнюс і що Українська асоціація футболу нібито «анонсувала матчі «в пам’ять про 300 тисяч загиблих військових».
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”