Середа, 30 Жовтня, 2024
12.1 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСУСПІЛЬСТВОФейк: Українська мова визнана діалектом російської «за рішенням ООН»

Фейк: Українська мова визнана діалектом російської «за рішенням ООН»

Зображення, на яке посилаються користувачі соціальних мереж, – дерево ностратичної сім’ї мов – дійсно кілька разів з’являлося на різних російськомовних сторінках ООН у Facebook, але щоразу воно супроводжувало публікації, в яких йшлося не про українську мову, а повідомлялося про появу оновленої версії атласу вимираючих мов на сайті ЮНЕСКОНа зображенні дерева можна помітити низку неточностей: українська мова показана як така, що походить від російської, молдавська – від французької, а румунська – від іспанської; індоіранські мови взагала відсутні, так само як і грецька, албанська та вірменська мови.

У соціальних мережах поширюється зображення, яке нібито доводить, що українська мова — це «діалект» російської. У своїх коментарях користувачі посилаються на різні авторитетні організації, зокрема й  на «рішення ООН», а також на інші «документи», які нібито можуть підтвердити цю тезу.

Скриншот – Threads

Насправді на підтвердження своїх слів користувачі соцмереж дають покликання не на офіційний сайт ООН, а на статтю на російській блог-платформі Дзен. У матеріалі під назвою «ООН визнала українську мову відгалуженням російської» розповідається, як у 2018 році народний депутат України Андрій Тетерук виявив на офіційній російськомовній сторінці ООН у Facebook інфографіку, що зображує дерево мов в історичній динаміці – «які мови від чого походять». На картинці була намальована гілка з написом «Давньоруська мова», яка поділяється на дві – «Російська мова» і «Білоруська мова», а трохи далі від російської гілки відходив ще один «пагін» – українська мова. 

Аналогічна публікація, проілюстрована «деревом мов», з’явилася і в акаунті організації у Twitter

Щоправда, після звинувачення депутата на адресу ООН в антиукраїнській пропаганді зображення, що супроводжувало допис організації у Facebook, таки видалили. Але воно залишилося у публікації за 2017 р. іншої російськомовної сторінки – Служби новин ООН. 

Зазначимо, що у самому тексті публікації не згадувалося, ніби українська мова є діалектом російської. Допис інформував про те, що ЮНЕСКО опублікувала оновлену версію атласу мов, що вимирають, при цьому значна частина публікації була присвячена Росії та проблемі з мовами в країні – на території федерації в зоні ризику опинилися 136 мов.

Скриншот –  Facebook

У публікації також згадувалася роль держави у збереженні мов: «Держава може підтримувати чи ігнорувати мови, заохочувати чи не заохочувати їхнє вивчення, стимулювати асиміляцію, примушувати до неї, забороняти використання недомінуючих мов», зазначили експерти ЮНЕСКО.

Що стосується зображення, то перша згадка про нього, яку вдалося знайти, була в матеріалі Петра Золіна на сайті proza.ru від 26 серпня 2008 р. «Дерево ностратичних мов». У ньому автор заявляє, що це «одна з наукових реконструкцій. Але не гірша від багатьох інших». Тоді, у 2008 році, Золін використовував цю картинку, щоб показати «ймовірність значної близькості носіїв провідних мовних сімей на планеті близько 15 тисяч років тому» і звинувачував «ревнителів політики «Поділяй і володарюй!»», що «вони провокують Грузію заради політики неомасонства-космополітизму під диктатом США – по суті – на самознищення в першу чергу». 

Навряд чи це зображення можна вважати «науковою реконструкцією», оскільки на ньому можна помітити низку дивацтв, окрім походження української мови від російської. Наприклад, на цьому дереві молдовська мова нібито походить від французької, а румунська – від іспанської, на картинці відсутні індоіранські мови, а також грецька, албанська, вірменська тощо.

Зазначимо, що навіть у самій РФ ідеї Золіна та подібних до нього одіозних «дослідників» сприймаються серйозними істориками як лженаука. «За останнє десятиліття під популярним соусом патріотизму, що плавно переходить у шовінізм та націоналізм, активно просуваються на російський книжковий та інформаційний ринок видання, фільми й Інтернет-ресурси псевдоісторичного штибу», пише к.і.н. Артур Чубур щодо Золіна та його однодумців.

Гіпотеза про існування великої групи споріднених мов Європи та північних регіонів Азії й Африки вперше була висунута у 1903 р. датським лінгвістом Хольгером Педерсеном (1867-1953), але наукової форми їй надали за радянських часів такі вчені, як В.М.Ілліч-Світич, А. Б. Долгопольський, В. А. Дибо, С. А. Старостін. Зазначимо, що ностратична теорія спорідненості мов часто критикується і навіть відкидається західними лінгвістами.

В Інтернеті можна знайти безліч зображень дерева мов. Наприклад, у січні 2015 року видання The Guardian опублікувало картинку, яка показує відносини між індоєвропейськими та уральськими мовами.

Частина зображення, на якому намальовані гілки російської, української та білоруської мов. Розмір листя на деревах показує приблизну кількість людей, які говорять кожною мовою. Джерело: The Guardian

«Школа російської мови та літератури» для теми «Дерево мов світу» використовує таке зображення:

Скриншот – Дзен

Отже, журналісти StopFake не знайшли жодних «документів ООН», які б доводили, що українська мова є діалектом російської, натомість знайшли висловлювання генеральної директорки ЮНЕСКО Одре Азуле про російську мову: «Російська мова формувалась протягом століть, ставши результатом змішування різних слов’янських діалектів, церковнослов’янської та навіть грецької мов».

Раніше StopFake спростовував фейк про те, що українська літературна мова — це штучна мова, яку нібито було створено в СРСР.



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип