Через війну в складних життєвих обставинах опинилися мільйони українців. Саме тому наша держава потребує комплексного підходу та спільного плану дій щодо забезпечення соціального захисту та підтримки вразливих груп населення в умовах відбудови та відновлення нашої держави. Для обговорення цих питань, 30 червня в Києві БФ «Право на захист» провів круглий стіл, який об’єднав представників влади та громадянського суспільства.
Відкриваючи круглий стіл, програмна директорка Фонду Надія Ковальчук розповіла про гуманітарну і правозахисну діяльність БФ «Право на захист» у 22 регіонах України та програму соціальних послуг і соціального захисту, яка зʼявилася та реалізується Фондом у звʼязку з нереальним навантаженням на соціальну сферу та кількістю людей в складних життєвих обставинах, які потребують підтримки через виклики війни.
«Для нас дуже важливо, що ми робимо цей внесок, щоб підтримати людей і що сьогодні в цьому колі є представники уряду, місцевого самоврядування, територіальних громад та громадянського суспільства, які усім серцем та своїми життєвими зусиллями готові докластися до того, аби соціальна сфера була спроможною дати відповідь і підтримати наших людей у ці складні часи», – наголосила Надія Ковальчук.
Координаторка Консорціуму Реагування Кетрін Візкаїно (Katherine VIZCAINO) розповіла про історію Консорціуму, співпрацю партнерів, реалізацію проєкту та багатогалузеві програми допомоги населенню України.
«Ми раді партнерству з БФ «Право на захист» та продовжуватимемо робити усе можливе, щоб допомогти якнайбільшій кількості людей в Україні», – підкреслила Кетрін Візкаїно.
Формування самозарадності, або спроможності кожної людини замість залежності
Про перезапуск соціальної сфери урядом України як механізм реагування на виклики, спричинені війною, розповіла Заступниця Міністра соціальної політики України Уляна Токарєва:
«Перед нами два великих завдання. Ми працюємо в режимі екстреного реагування на потреби людей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Водночас ми думаємо про розвиток соціальних послуг, створення нових соціальних послуг, проводимо оцінку потреб і це дуже важливо… Основна ціль роботи Міністерства в побудові системи соціальних послуг – це формування самозарадності, або спроможності кожної людини замість залежності. Основна наша мета – надати допомогу та необхідні навички людині, щоб вона могла вийти з кризової ситуації, самостійно протидіяти та долати її».
Заступниця голови Національної соціальної сервісної служби України Тетяна Лактіонова окреслила перспективи реалізації державної політики у сфері соціальних послуг та зосередила увагу на реформуванні системи надання соціальних послуг, наголосивши на важливості адаптації соціальних послуг до умов, що виникають під час війни. Вона також відзначила необхідність забезпечення широкого доступу до соціальних послуг для всіх громадян, зокрема для вразливих груп населення, які потребують особливої підтримки.
Цифровізація – не лише зручність, а й безпека
Заступник Міністра соціальної політики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Костянтин Кошеленко наголосив, що тільки коли люди ефективно користуються цифровими рішеннями та знають про них, відбувається «українська цифрова магія».
«Завдяки загальним підсистемам – Єдиному соціальному реєстру, соціальному процесингу та Реєстру надавачів та отримувачів соцпослуг – вдалося уніфікувати процес соціальної підтримки. Зокрема, реалізовано функціонал допомог ВПО офлайн та онлайн і створено публічний дашборд надавачів соціальних послуг. Цьогоріч ми плануємо по всій країні впровадити ще шість видів допомог у ЄІССС, а також створити нову систему Централізованого банку даних осіб з інвалідністю. Коли ми говоримо про соціальні цифрові сервіси, послуги, допомоги, в мирному житті це ефективність, швидкість, зручність, а зараз це ще й безпека, адже все, що можна зробити дистанційно, допомагає убезпечити своє життя під час війни», – зауважив Костянтин Кошеленко.
Необхідні зміни задля підтримки українців
Результати дослідження щодо організації надання соціальних послуг в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови презентувала Ірина Нижник, старша аналітикиня БФ «Право на захист». Одне з завдань дослідження – вивчити потреби осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах та потребують соціальної підтримки, та окреслити необхідні зміни в організації надання соц.послуг.
«Наші рекомендації за результатами дослідження – посилити підтримку закладів соц.сфери територіальних громад з боку Міністерства соціальної політики України, звертатися за адвокаційною підтримкою до громадських організацій, об’єднати зусилля громад, аби забезпечити наявність єдиного інтерфейсу та достатньої інформації на сайтах громад для висвятлення інформації про надання соц.послуг населенню, привести у відповідність нормативно-правові акти та усунути існуючі колізії», – говорить Ірина Нижник.
Жодна людина, яка потребує соціального захисту, не має без нього залишитися
Директор департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраджали внаслідок збройної агресії проти України Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ірина Калупаха зазначила, що дуже важливою є комунікація влади та ВПО щодо тих соціальних послуг, які вони можуть отримати.
«ВПО – це одна з найвразливіших категорій населення сьогодні в Україні. Тому саме надання професійної соціальної підтримки цим людям – це перший крок їх інтеграції на новому місці проживання. За пів року Офіс Омбудсмана здійснив моніторинг близько 600 місць компактного проживання (МКП). Існують проблеми, з якими стикаються переселенці при реалізації своїх прав на отримання соціальних послуг. Наприклад, ВПО мають право отримувати компенсацію за догляд, за надання соціальних послуг на непрофесійній основі на новому місці проживання, але, у зв’язку з відсутністю в бюджетах приймаючих громад коштів на цю компенсацію, часто буває таке, що ці виплати вони не отримують. Не дивлячись на те, що законодавством така виплата гарантована», – наголосила Ірина Калупаха.
Досвід громад у наданні соціальних послуг
Найкращі практики організації надання соціальних послуг у воєнний та повоєнний час презентувала начальниця управління соціального захисту населення Солонянської територіальної громади Анна Заїка. В громаді надається 11 соціальних послуг для людей похилого віку, осіб з інвалідністю, ВПО та ін. Додатково запроваджено транспортну послугу «соціальне таксі» для людей з інвалідністю, створено пункт прийому «Від серця до серця», де мешканці громади можуть віддати та отримати необхідний одяг тощо.
«Ми проводимо визначення потреб населення нашої громади у соціальних послугах. Так, ми виявили, що необхідними соціальними послугами для людей є догляд вдома, натуральна допомога, інформування та транспортні послуги. Вперше в громаді ми створили Раду ВПО, для комунікації влади та переселенців, й вирішення проблем ВПО. Представники ради вже подали свою першу заявку до участі у громадському бюджеті селищної ради», – розказала Анна Заїка.
Підбиваючи підсумки та закриваючи круглий стіл, модераторка заходу, координаторка з питань адвокації БФ «Право на захист» Ксенія Гедз резюмувала, що організація надання соціальних послуг в Україні має базуватися на засадах формування спроможності та стійкості кожної людини, доступності та безбарʼєрності, інноваційності і цифровізації, інклюзивності в широкому розумінні та зі збереженням децентралізації, і головне – людиноорієнтованості.
Захід став важливою платформою для визначення пріоритетних напрямків реформування державної політики у сфері соціальних послуг, обміну досвідом та ідеями щодо викликів та можливостей соціального обслуговування людей в територіальних громадах, а також розробки рекомендацій щодо поліпшення системи соціальних послуг в умовах воєнного стану та післявоєнної відбудови України.
Круглий стіл «Розвиток соціальних послуг під час війни: виклики та можливості» організовано БФ «Право на захист» в рамках проєкту «Задоволення нагальних багатогалузевих гуманітарних потреб внутрішньо переміщених осіб та постраждалого від конфлікту населення в Україні», що імплементується БФ «Право на захист» у складі Консорціуму Реагування України (Ukraine Response Consortium) та координується ACTED за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA).