В Міжнародному валютному фонді оновили негативний сценарій для України на випадок більш інтенсивної війни. Згідно із негативним сценарієм, війна триватиме до середини 2026 року. Про це УНН повідомляє з посиланням на звіт МВФ.
Деталі
За базовим сценарієм в МВФ продовжують припускати, що війна вщухне до кінця 2025 року.
Економічні наслідки зимового дефіциту енергії можуть бути більш обмеженими, ніж очікувалося раніше, завдяки інвестиціям бізнесу у власні генеруючі потужності, зростанню потенціалу імпорту та інвестиції бізнесу у власні генеруючі потужності, збільшення потенціалу для імпорту з Європи, а також зусилля з ремонту та встановлення додаткових генеруючих потужностей та розподільчих мереж.
Негативний сценарій програми продовжує передбачати більш тривалу та інтенсивну війну. У МВФ оновили негативний сценарій, зберігши припущення, що війна триватиме до середини 2026 року, хоча тепер шок для економіки очікується в першому кварталі 2025 року.
У результаті реальне зростання ВВП буде слабшим, аніж у базовому сценарії, тобто -2,5% у 2025 році (порівняно з 2,5-3,5% у базовому сценарії).
Загальний дефіцит зовнішнього фінансування за негативним сценарієм становить 177,2 млрд. доларів США порівняно з 148 млрд. доларів США за базового сценарію.
Прогнози основних макроекономічних змінних за цим сценарієм є значно гіршими, ніж за базовим, але мало змінюються порівняно з П’ятим переглядом і передбачають: скорочення реального ВВП з подальшим повільним відновленням і вищу та стійкішу інфляцію; погіршення балансу поточного рахунку без урахування грантів, коли міжнародні резерви залишатимуться нижчими за 100% за критерієм ARA до 2027 року; та загальний дефіцит без урахування грантів, який залишатиметься вищим за 20% до 2026 року.
Загалом, як базовий, так і негативний сценарії, як і раніше, схильні до винятково високої невизначеності, зокрема щодо траєкторії війни та її наслідків для післявоєнного відновлення:
Війна може посилитися або тривати довше, що негативно позначиться на економічних показниках і реалізації політики та створить ризики для середньострокових перспектив. Подальші атаки на енергетичну інфраструктуру, що посилюються суворою зимою, і несприятлива демографічна ситуація являють собою особливий ризик на цьому фронті
Зазначається, що міжнародна підтримка може виявитися недовговічною. Сценарії програми припускають, що Україна продовжуватиме отримувати значну фінансову та безпекову допомогу в майбутньому. Якщо бажання партнерів України продовжувати підтримку почне слабшати, то або Україна зіткнеться з тиском, викликаним різкими змінами в політиці або неоптимальними заходами у відповідь, спрямованими на ліквідацію виниклого дефіциту фінансування, або траєкторія самої війни може погіршитися.
Більш раннє закінчення війни, як вважають у МВФ, може спричинити широкий спектр наслідків. Потенційне мирне врегулювання може, з одного боку, призвести до позитивного сценарію, зумовленого наявною міжнародною підтримкою та прискоренням реформ, сильнішим відновленням економіки та середньостроковим потенціалом, який може бути зумовлений швидшим поверненням міграції та потоків приватних інвестицій, закріплених вступом до ЄС. З іншого боку, незважаючи на більш раннє закінчення війни, безпекова ситуація може не стабілізуватися в найкоротші терміни, або ж остаточні збитки від війни можуть виявитися навіть більш значними, ніж передбачається наразі. У цьому разі існують ризики несприятливих економічних і соціальних наслідків, включно зі зниженням приватних інвестицій, зростанням міграції та ослабленням темпів реформ, що призведе до сповільнення або неповного післявоєнного відновлення.
Джерело: Інформаційне агентство «Українські Національні Новини»