Щодня українці використовують десятки додатків на своїх гаджетах, щоб спростити собі життя: подивитися розклад руху громадського транспорту та відстежити потрібний автобус у реальному часі, перевірити якість повітря та рівень забруднення води у найближчій водоймі, записатися онлайн на вакцинацію до поліклініки та відстежити, в якій аптеці продається необхідні ліки.
Ці, здавалося б, рутинні дії вже не дивують сучасну людину. Однак, звідки відповідні програми беруть необхідну нам інформацію? Як веб-сервіси надають споживачеві дані? Яким чином працюють інтерактивні карти та звідки беруться онлайн-черги до державних установ? StopFake коротко пояснює, що таке відкриті дані та як вони працюють.
Cкріншот data.gov.ua
Що таке відкриті дані?
Набори даних з відкритим вихідним кодом – це колекції даних, які надаються публічно та не мають обмежень щодо їх використання чи розповсюдження. Під поняттям «відкриті дані» (Open data) мається на увазі, що кожна людина має право доступу та використання інформації, зібраної державними органами під час своєї роботи.
Така інформація публікується урядами на спеціалізованих порталах з відкритим доступом і може включати різну статистичну інформацію про місцеві території та громади: від демографічної та економічної сфер до переліку укладених договорів та наданих адміністративних послуг у конкретному регіоні або в країні в цілому.
Публічна інформація, згенерована державними органами у процесі функціонування, може охоплювати як архівні дані, так і сформовані в умовах реального часу.
Навіщо взагалі потрібні відкриті дані?
Відкриті дані безпосередньо пов’язані з підвищенням рівня життя населення. У побутовому розумінні – ви можете використовувати програми, створені на основі відкритих даних. Наприклад, для запису до лікаря чи моніторингу погоди. Проте цим Open data не обмежується. За допомогою наборів інформації ви можете дізнатися, хто фінансує ту чи іншу політичну партію або перевірити вашого майбутнього бізнес-партнера, пошукавши у відкритих базах даних, чи сплачує компанія податки і чи не фігурує в судових справах.
Такі дані сприяють контролю за прозорістю та ефективністю місцевих органів влади, служать щитом від політичного популізму та допомагають контролювати роботу держорганів. За допомогою відкритих даних можна дізнатися про виконання бюджету у вашій територіальній громаді або переглянути поіменні результати голосування Верховної Ради. Саме Open data використовують журналісти по всьому світу для розкриття фактів корупційної діяльності політиків, а вчені використовують дані у своїх вузькопрофільних дослідженнях та знаходять однодумців у всьому світі.
Набори відкритих даних дозволяють людям використовувати дані у будь-який бажаний спосіб – навіть у комерційних цілях. Відкриті дані допомагають не лише моніторити і покращувати роботу державних органів, а й створювати нові послуги та інструменти. Також Open data використовуються для виконання бізнес-аналітики та розробки додатків.
Чи можна самостійно знайти відкриті дані в Україні?
Не лише можна, а й потрібно. Унікальність відкритих даних полягає в тому, що зникає необхідність пошуку потрібної інформації у різних джерелах, оскільки Open data згруповані на національному Порталі відкритих даних. Для зручності користувачів інформація розбита на категорії, всього на порталі налічується понад 81 тисячу наборів відкритих даних – найбільшою популярністю в Україні користуються відомості про транспортні засоби та їхніх власників.
Місцеві органи влади також часто створюють власні портали відкритих даних – мають свої реєстри як великі міста типу Києва, так і невеликі населені пункти, як, наприклад, Дубно.
Мають свої особисті портали відкритих даних й деякі окремі державні органи. Наприклад:
- Державний веб-портал бюджету для громадян
- Єдиний Веб-портал використання публічних коштів
- Єдина система електронних закупівель
- Інспекційний портал
- Реєстр суб’єктів освітньої діяльності
- API Нацбанку
- Загальнодоступна інформаційна база даних та багато іншого.
Обов’язок за оновлення даних лежить на уряді та органах державної влади.
З 2018 року відкриті дані України, як і дані країн Європейського Союзу, почали автоматично публікуватися на єдиному Європейському порталі даних.
Як щодо неурядових даних та вузькопрофільних областей?
Звичайно, найбільший внесок роблять національні та регіональні уряди, проте наукові спільноти та консорціуми, новинні редакції та комерційні постачальники інформації по всьому світу публікують дані за різними напрямами: від статистичних даних про популяцію морських левів і до досліджень з квантової фізики.
Звичайно, для пошуку відкритих даних можна використовувати національні портали відкритих даних – такі існують не лише в Україні, а й в інших країнах. Наприклад, на єдиному порталі Сполучених Штатів можна не лише перевірити прозорість роботи органів державної влади, а й переглянути статистику виграшів у лотерею.
Однак можливості роботи з відкритими даними виходять за межі урядових порталів. Один із найяскравіших прикладів для пошуку такої інформації – сервіс Google Dataset Search. Це пошукова система з наборів даних, в індексі якої містяться мільйони записів як державних, так і приватних постачальників інформації з усього світу. Основна відмінність цього пошуковика від звичайного пошуку в інтернеті – те, що Dataset Search обробляє теги метаданих, які роблять видимими для звичайного користувача вузькопрофільні дослідження. Пошук наборів даних у Dataset Search можна здійснювати за ключовими словами, тегами та іншими критеріями. Також є можливість фільтрувати результати на основі типів наборів даних та вибрати зручний формат пошуку за таблицями, зображеннями чи текстом.
Існують і вузькопрофільні пошукові системи наборів даних. Наприклад, Quandl – платформа, яка надає доступ до даних у сфері фінансів та орієнтована на інвестиційних банкірів, аналітиків хедж-фондів, керуючих активами та інших фінансових експертів. Проте новачкам у сфері відкритих даних вистачить стандартного Google Dataset Search.
Які будуть висновки?
Відкриті дані відкривають перед користувачем необмежені можливості від укладання успішних бізнес-угод та грамотного фактчекінгу й до побудови успішної демократичної держави.
До речі, за останні роки Україна стала топ-країною у сфері Open data – за підсумками 2024 року Україна увійшла до трійки найкращих європейських держав із найвищим рівнем зрілості у сфері відкритих даних. У звіті ЄС наголошується, що Україна відкрито виступає за те, щоб офіційні документи розглядалися як публічні ресурси, які мають бути легко доступними громадянам – звісно, за винятком даних обмеженого доступу в умовах війни. У документі наголошується, що Україна «відноситься до категорії законодавців тенденцій» у сфері відкритих даних серед європейських держав – це основа прозорої роботи українського уряду, антикорупційної політики та рівного доступу до інформації для всіх українських громадян.
До речі, на національному Порталі відкритих даних можна пройти цікавий тест, визначивши свій рівень розвитку у сфері Open data та дізнавшись, що потрібно зробити для покращення своїх можливостей.
Стаття підготовлена за підтримки NDI