У парламенті зареєстрували законопроєкт, яким хочуть зафіксувати видатки з місцевих бюджетів на оборону держави. Аналітики Центру спільних дій пояснюють суть та ризики цього рішення.
Цей законопроєкт дозволяє місцевій владі виділяти з бюджетів сільських, селищних та міських територіальних громад кошти на потреби Збройних сил України, зокрема військових частин, які розташовані на території громади. Ці потреби погоджуватиме Міністерство оборони.
З 1 січня 2024 року та на період дії воєнного стану такі видатки повинні складати не менше 10% від загального обсягу всіх щорічних витрат із місцевого бюджету.
«Рішення порушує Конституцію, втручаючись у питання розподілу коштів місцевих бюджетів. Воно перекладає частину загальнодержавних видатків на місцеві бюджети, що ослаблює громади і є способом згортання децентралізації», – пояснює аналітикиня Оксана Заболотна.
У Центрі спільних дій пояснюють, що держава може збільшити фінансування армії легальним шляхом: перерозподілити податкові надходження й більшу частину з них перевести в державний, а не місцеві бюджети. Це дасть змогу задовольнити потреби оборони держави й не суперечитиме Конституції.