Фото: з ТГ Омбудсман Лубінець Дмитро
Як повідомлялось раніше у ЗМІ, голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер 24 березня представила дві нові доповіді: щодо поводження з військовополоненими і щодо ситуації з правами людини в Україні загалом. Зокрема, відповідальність за продовження порушень вона поклала на «обидві сторони конфлікту».
«Жорстокість і масштабний вплив на цивільне населення, які ми спостерігали протягом останнього року, триватимуть, якщо обидві сторони конфлікту не забезпечать повне дотримання міжнародного гуманітарного права», — заявила нещодавно Богнер.
За словами Богнер, майже половина з 229 російських військовополонених, з якими розмовляли члени місії, заявляли про катування чи жорстоке поводження з ними. Більшість таких випадків ставалися на перших етапах затримання і допиту, уточнила вона. Також за даними ООН, більшість українських військовополонених, які потрапили в полон під час бою, перед інтернуванням зазнавали катування і жорстокого поводження.
Згодом повідомлялось, що Міністерство закордонних справ України у відповідь на висновки Моніторингової місії ООН назвало неприйнятним покладати відповідальність на жертву агресії.
«Міністерство закордонних справ України взяло до уваги доповіді, підготовлені Моніторинговою місією ООН в Україні, а саме чергову доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні та доповідь щодо поводження з військовополоненими. Ми вдячні моніторинговій місії за її роботу, зокрема документування порушень міжнародного права в сфері прав людини і міжнародного гуманітарного права, вчинених РФ в контексті збройної агресії проти України. Водночас вважаємо неприйнятним покладання відповідальності на жертву агресії. Відповідно до Статуту ООН, Україна має право на самозахист. Як неодноразово наголошувало МЗС України, українська сторона розраховує, що місія ООН уникатиме будь-яких кроків, що можуть трактуватися як урівняння жертви та агресора»,— повідомляється на сайті МЗС України.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець також не згоден із висновками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні щодо того, що українська сторона порушує права російських військовополонених, і вимагає доказів страт.
Зокрема, український омбудсман повідомив у своєму Телеграмі про результати нещодавнього моніторингового візиту працівників Офісу Уповноваженого до табору військовополонених. Він зазначив, що під час моніторингу перевірялися умови утримання російських військовослужбовців, їх харчування, наявність медичного забезпечення та дотримання інших прав, гарантованих Женевськими конвенціями.
Також, за його словами, встановили, що російські військовополонені утримуються відповідно до вимог Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Температурний режим у приміщеннях та розпорядок дня відповідає всім вимогам конвенції. Військовополонені мають право на зв’язок з рідними шляхом періодичних (по черзі) телефонних дзвінків, а також мають право на працю.
Харчування здійснюється за загальновійськовою розкладкою продуктів. Медзабезпечення військовополонених – на високому рівні.
«Зауважу, що за узгодженням із Мін’юстом вільний доступ до табору мають журналісти іноземних медіа. Зокрема, під час здійснення моніторингу працювала телекомпанія ТF1 (Франція). Медійники навіть скуштували харчі, які споживають російські військовополонені. Також у таборі були представники ООН, МКЧХ та інші іноземні журналісти», – повідомив Лубінець.
Він також зауважив, що у вказаному звіті ООН, на жаль, опублікована інформація про негативні аспекти утримання російських військових у полоні, однак зовсім не окреслені позитивні факти, бодай про телефонний зв’язок із родичами.
«Адже українські полонені не забезпечені навіть таким правом і тривалий час не мають можливості поспілкуватися зі своїми рідними. Наголошую, що Україна дотримується Женевських конвенцій, міжнародного права й відкрита для міжнародних організацій. Закликаю світ та міжнародні організації допомогти Україні у питанні допуску до місць утримання українських полонених!» – заявив український омбудсман.
Як повідомлялось раніше у ЗМІ, голова Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ерік Мьосе заявив, що наразі в розслідуванні порушень прав людини в Україні не знайдено доказів скоєння рф геноциду. При цьому комісія виявила численні фати вчинення росією військових злочинів та злочинів проти людяності в Україні.