Вперше у Львові БФ «Право на захист» провів масштабний юридичний форум «Правові виклики захисту прав ВПО в умовах війни в Україні». Майже 100 учасників зі всієї України – юристи, адвокати, правозахисники, представники міжнародних організацій та громадськість – зібралися задля обговорення шляхів допомоги вимушеним переселенцям в Україні.
Програмна директорка БФ «Право на захист» Надія Ковальчук на відкритті форуму звернула увагу, що Фонд працює на ниві захисту прав людей вже 10 років та надає юридичну допомогу ВПО, біженцям та шукачам захисту, особам без громадянства та всім, хто постраждав від війни.
«Юридичний форум – це можливість для нас стати місцем обміну думками, партнерств. Ми віримо в те, що одна організація може щось вирішити, але разом можна дійсно зсунути з місця певні проблеми», – додала Надія Ковальчук.
«Потужним партнером в організації та проведенні Форуму став Консорціум захисту України, з яким наш Фонд працює вже рік. Радію з того, що з нами тут разом інші партнери в Консорціумі, з якими ми постійно обмінюємося досвідом, адже Консорціум – це колаборація потужностей та можливостей задля допомоги вразливим категоріям населення», – зазначила менеджерка проєкту Консорціуму Захисту України від БФ «Право на захист» Катерина Задоєнко.
Протягом двох днів форуму представники міжнародних партнерів та всеукраїнських громадських організацій, державних структур, що опікуються захистом прав людей, на панельних дискусіях обговорили виклики, з якими стикаються гуманітарні організації в контексті надання допомоги постраждалому населенню з 2014 року, а також питання зміни до порядку здійснення виплат для внутрішньо переміщених осіб.
Віталій Чорненький, координатор напряму юридичної допомоги ВПО БФ «Право на захист» наголосив, що форум – це комунікаційна платформа, де є можливість обговорити виклики, які наразі постають перед правозахисними організаціями.
«Старші юристи регіональних офісів БФ “Право на захист” зробили огляд критичних точок тих чи інших законодавчих норм. Це важливо, бо саме наші юристи є носіями цієї практики, а інколи вони й створюють цю практику. Наші юристи вже можуть прогнозувати, в яких сферах людям буде потрібна правова допомога найближчим часом», – зазначив Віталій Чорненький.
ВИКЛИКИ, З ЯКИМИ СТИКАЮТЬСЯ ГУМАНІТАРНІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Перша панельна дискусія об’єднала представників Агентства ООН у справах біженців в Україні, Данської ради у справах біженців, ГС «Мережа правового розвитку», Норвезької ради у справах біженців та БФ «Право на захист». Вони обговорили виклики, з якими стикаються гуманітарні організації в контексті надання допомоги постраждалому населенню. Це збереження кадрового потенціалу, значне збільшення кількості постраждалих та переміщених осіб, яких потрібно зорієнтувати у видах юридичної допомоги, підвищення спроможності громад у вирішенні гуманітарних проблем, комунікація з мешканцями деокупованих територій, дотримання принципу нейтральності у наданні правової допомоги та ін.
Під час виступів старші юристи БФ «Право на захист» на прикладі реальних справ поділилися своїми напрацюваннями в питаннях, що найбільше хвилюють українців, а саме: отримання компенсації за пошкоджене/зруйноване майно; пенсійне забезпечення ВПО; забезпечення прав дітей під час воєнного стану в Україні; отримання компенсації за втрачене здоров’я, смерть цивільних внаслідок бойових дій.
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
Значну увагу було приділено питанню забезпечення прав дітей під час воєнного стану в Україні, що викликано безпрецедентним рівнем порушенням прав вказаної категорії осіб з боку армії рф.
Особлива увага форуму цього року була зосереджена на правових питаннях пов’язаних зі змінами до порядку виплат допомоги для внутрішньо переміщених осіб, які викликані необхідністю збереження рівня соціального захисту осіб, що були змушені покинути свої домівки й переселитися з місць, де ведуться бойові та одночасно необхідністю приведення механізму таких виплат до реалій сьогодення.
«Наразі сформована серйозна тенденція зі збільшення кількості осіб, які постраждали внаслідок воєнних дій, що вимагає додаткової уваги, своєчасного та адекватного реагування з боку держави у сфері соціального та правового захисту постраждалих осіб, а в першу чергу дітей. Присутність на форумі правозахисників з різних регіонів та організацій сприяло можливості обмінятися думками та практичним досвідом, у сфері надання дитині статусу «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», – розповідає Павло Сніжко, старший юрист Харківського офісу БФ «Право на захист».
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВПО
З моменту виникнення в Україні самого явища внутрішнього переміщення у 2014 році та до сьогодні, справи пенсійного забезпечення ВПО є найгострішими та такими, що потребують судового захисту порушених конституційних прав громадянина.
В Єдиному державному реєстрі судових рішень є велика кількість рішень, щодо справ зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування ВПО.
«Внутрішньо переміщені громадяни України не повинні піддаватись дискримінації з боку держави та вповноважених нею органів, при здійсненні будь-яких своїх прав та свобод, на підставі того, що вони є ВПО, тим більш у питаннях соціального захисту, гарантованого Конституцією України», – зазначила Ірина Ніколенко, старша юристка Вінницького офісу БФ «Право на захист».
ЗМІНИ ДО ПОРЯДКУ ЗДІЙСНЕННЯ ВИПЛАТ ДЛЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
У другій панельній дискусії взяли участь представники Офісу Омбудсмана України, стратегічного відділу та напряму адвокації БФ «Право на захист». Присутні обговорили питання зміни до порядку здійснення виплат для внутрішньо переміщених осіб.
Юлія Науменко, старша юристка з питань стратегічного судочинства БФ «Право на захист» зазначила, що прогнозується зростання кількості звернень як за інформаційною допомогою, первинною правовою допомогою на лінію допомоги фонду, так і за вторинною правовою допомогою з метою оскарження рішень, дій, бездіяльності уповноважених органів.
«Щодо перевірок ВПО – важко оцінити, чи доцільне буде їх проведення, якщо виплати на допомогу на проживання ВПО стануть строковими. Оскільки людина може бути відсутньою за місцем проживання у момент перевірки у звʼязку із роботою, життєвими обставинами. У такому разі для того, щоб виплати не припинили, людина муситиме звертатися до органу офлайн, що не завжди зручно для віддалених громад. Думаючи про потенційні проблеми після впровадження змін до Порядку слід зважити, на скільки розмір допомоги на проживання ВПО здатний забезпечити потреби ВПО, тому можлива негативна тенденція: повернення ВПО додому, звернення за оскарженням рішень, дій, бездіяльності уповноважених органів, а, можливо, й оскарження положення законодавства», – розказала Юлія Науменко.
Христина Захарова, заступниця координатора програми правової допомоги БФ «Право на захист» відзначила, що доречно згадати звіт Рахункової палати, у якому йдеться, що допомога все ж має бути адресною:
«Зважаючи на це, варто очікувати на перевірки. Разом із тим, важливе питання, чи вистачить у держави ресурсу проводити ці перевірки, чи не стикнемося на практиці з проблемою, що, аби підтвердити своє право на виплати, доведеться самостійно зʼявлятися до уповноваженого органу».
«У травні адвокаційна команда БФ «Право на захист» зустрілася з заступницею міністра соціальної політики Дарією Марчак. Була висловлена думка, що допомога на проживання ВПО має заохочувати економічно активне населення до працевлаштування, але щоб сказати як відбудеться на практиці, покаже час.
Позитивно, що правозахисна спільнота має можливість долучатися до коментування нормативно-правових актів на етапі їх підготовки, таким чином забезпечується баланс інтересів держави й ВПО», – Олег Луців, правовий аналітик БФ «Право на захист».
ВРЕГУЛЮВАННЯ НА ЗАКОНОДАВЧОМУ РІВНІ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА ВТРАЧЕНЕ ЗДОРОВ’Я, СМЕРТЬ ЦИВІЛЬНИХ, ВНАСЛІДОК БОЙОВИХ ДІЙ
На другий день форуму доповідачі Дніпровського регіонального офісу торкнулися важливої теми недостатньої законодавчої врегульованості питання компенсації за поранення та загибель цивільних осіб внаслідок бойових дій. Доповідь являла собою ретроспективу зусиль юридичного компонента БФ «Право на захист» протягом останніх більш ніж п’яти років з метою впливу на владу на національному рівні із застосуванням судового механізму захисту прав цивільних осіб, які втратили близьких або отримали каліцтво внаслідок війни.
Доповідачі торкнутися як історичних передумов виникнення суттєвих прогалин в нормативному регулюванні, так і висвітлення міжнародної судової практики у сфері захисту цивільних жертв конфліктів. Серед іншого спікери висловили особисту думку щодо практики Верховного Суду у вирішенні цих справ та висловили застереження стосовно позбавлення судового імунітету держави агресора в національних судах.
«Прагнучи дотриматися балансу між інтересами постраждалих цивільних осіб та фінансової безпеки держави, законодавці рухаються в необхідному напрямку занадто повільно. Одночасно актуальна судова практика в національних судах не на боці постраждалої особи. Це буде вимушувати правозахисників шукати інші засоби впливу на владу, зокрема на адвокаційному рівні», – зазначив Леонід Серафимович, старший юрист Запорізького офісу БФ «Право на захист».
КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ПОШКОДЖЕННЯ ТА ЗНИЩЕННЯ МАЙНА ЧЕРЕЗ БОЙОВІ ДІЇ
22 травня 2023 року набрав чинності Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Саме він визначає основні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна.
Важливо, що дія цього Закону стосується надання компенсації за пошкоджені та зруйновані після 24 лютого 2022 року об’єкти. Наявність у громадян правовстановлюючих документів на нерухоме майно, яке було пошкоджене або знищене внаслідок військової агресії рф є важливим чинником для отримання компенсації згідно Закону, оскільки право на компенсацію мають лише власники такого майна.
«Закон має низку недоліків, однак він чітко закріплює прагнення держави принаймні частково компенсувати громадянам ту шкоду, що була завдана російською федерацією. Це вагомий внесок в забезпечення соціального захисту населення, яке постраждало внаслідок війни», – наголосив Володимир Білоха, старший юрист Полтавського офісу БФ «Право на захист».
Юридичний форум пройшов в рамках проєкту «Захист життів за допомогою інтегрованої багатосекторальної підтримки» від БФ «Право на захист» як партнера Консорціуму Захисту (Ukraine Protection Consortium), координованого Save the Children. Програма здійснюється за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA).