Масляна має давнє язичницке коріння, але на сьогодні вона перетворилась на народне традиційне свято, яке символізує проводи зими та зустріч весни. Свято триває тиждень. Цього річ вона починається у понеділок 20 лютого й закінчується у неділю 26 лютого. Саме свято відзначають за 56 днів до Великодня. Характерним для масляної є традиція печіння та вживання у їжу млинців.
Істинний сенс масляної
Масляна дійшла до наших днів, як відголосок язичницької традиції, що була пов’язана з днем весняного рівнодення – проводи зими та зустріч весни. До прикладу, наприкінці тижня, у останній день прийнято спалювати опудало зими. Однак мало хто замислюється над сенсом такого дійства.
Раніше вважалось, що богиня Мара (Маро) з початком зими приходить на Землю зі Світу Мертвих та занурює всю Природу у мертвий сон, вступаючи у повноправне володарювання в нашому Світі. Символічно вся Природа помирає взимку.
Бог лісів Велес з початком зими переходить у певний стан та йменується Карачун. Згадайте казку «Морозко», приблизно таким його собі уявляли в давні часи люди. Злий Карачун, що керує хурделицями та заметіллю, сковує льодяним холодом ліси та поля, заморожує річки та навіть може заморозити до смерті будь-яку живу істоту, яка трапиться на його шляху. Він також отримує право володарювати на Землі у цей період.
Ярило, який за давніми традиціями народжується кожен рік на Коляду, ще замалий, аби вступити у повноправне володарювання зимою та забрати владу у Мари й Карачуна.
Так от, сенс спалювання опудала зими полягаю у тому, що давні люди, які вклонялися у тому числі вогню, таким чином відкривали портал у потойбіччя, аби Мара могла пити у Світ Мертвих, так би мовити повернутися додому. Також під час цього ритуалу у вогнище кидали млинці, які символізують сонце, як певну плату та шану Ярилі.
Млинці в свою чергу, як ми зазначили вище, пекли на честь Ярили бога сонця. Вважалось, що в період Масляної він вже перетворювався з дитини на парубка. Тобто давні люди показували цим ритуалом Марі, що її час правління на Землі добіг кінця й вони шанують та запрошують Ярилу вступити у повноправне володарювання на Землі.
Щодо Карачуна, вважалося, що після того, як Мара покидає цей Світ, а Ярила вступає у володарювання на Землі – він знову переходить у стан бога Велеса й Природа починає оживати, прокидатись від мертвого сну.
Після прийняття Християнства про сенс свята забули, однак традиція пекти млинці та спалювати опудало зими лишилась, як народна розвага.
Рецепт млинців
У сучасному суспільстві млинці на Масляну мають менш символічне значення. Однак, традиція готувати саме цю страву є дуже популярною, тому наша команда вирішила залишати вам рецепт приготування млинців.
Інгредієнти:
- 130 г борошна;
- 340 г молока;
- 2 яйця;
- 2 ст. ложки соняшникової олії (та додатково для смаження);
- 2 ст. ложки цукру;
- 1 дрібка солі.
Покрокова інструкція:
- Борошно просійте. Змішайте в мисці яйце, сіль, цукор, рослинну олію та перемішайте вінчиком до однорідного стану. Додайте борошно і добре перемішайте. Тепер додайте молоко невеликими порціями і знову перемішайте.
- Пательню змастіть невеликою кількістю рослинної олії і за допомогою ополоника вилийте тісто на пательню і розподіліть його по всій поверхні, нахиляючи пательню з боку в бік.
- Випікайте 1 хвилину, потім переверніть на інший бік і випікайте ще 1 хвилину. Викладіть на тарілку і випікайте інші млинці, періодично змащуючи сковорідку олією.
За смаком можна додавати вершкове масло, невеличкими шматочками вкладати його між готовими млинцями, а також начиняти млинці будь-якою начинкою. Смачного!
Автор: Маргарита Трофімова
Сподіваємось, що ця публікація була вам цікава та корисна. Для підтримки нашої команди, яка складається з журналістів ВПО ви можете надіслати нам свої донати. Кнопка «Задонатити» знаходиться у нижній частині сайту. Всім добра та мирного неба!