Міжнародний суд ООН 2 лютого 2024 року частково визнав свою юрисдикцію у справі України проти Росії. На розгляд по суті переходить твердження про те, що Росія безпідставно звинуватила Україну в неіснуючому «геноциді» власного населення.
У Росії сприйняли як перемогу рішення Міжнародного суду ООН розглянути позов України до Росії, поданий через слова Путіна про «геноцид» у Донецькій та Луганській областях. Агітпроп, повністю спотворюючи зміст винесеного рішення, заявив, що Суд ООН нібито відмовився розглядати претензії України до Росії.
Україна звернулася до Міжнародного суду ООН із позовом за кілька днів після початку широкомасштабного вторгнення Росії. Україна стверджує, що Росія вторглася в країну під хибним приводом «геноциду народу Донбасу», що є зловживанням Конвенцією ООН про геноцид 1948 року. До цієї скарги приєдналися ще 32 країни, які підтримують Україну та її заяву про використання Росією надуманого приводу для початку війни.
Міжнародний суд ООН 2 лютого 2024 року частково визнав свою юрисдикцію у справі України проти Росії. Судовий орган відкинув п’ять із шести заперечень Росії, але також відмовився розглядати претензії України щодо незаконності визнання Росією угруповань «ЛДНР» та початку війни проти України під хибним приводом. Суд зазначив, що не має юрисдикції для розгляду цих питань.
Водночас Суд ООН ухвалив перехід до розгляду по суті твердження про те, що Росія безпідставно звинуватила Україну в неіснуючому «геноциді» власного населення. Відповідно, Суд задовольнив запит України щодо встановлення факту неправомірного використання Росією Конвенції про геноцид. Росія, маніпулюючи рішенням Суду, заявила, що «Київ сам себе посадив на лаву підсудних» – це чиста маніпуляція з огляду на той факт, що саме Україна просила Суд розглянути цю претензію, а російські заперечення були відхилені. Наголошується, що Суд не має доказів того, що Україна вчиняє «геноцид» на своїй території, як стверджує Росія.
Водночас Суд нагадав, що 16 березня 2022 року зобов’язав Росію «негайно призупинити військові операції, які вона почала 24 лютого 2022 року на території України», а також «забезпечити, щоб будь-які збройні формування, будь-які організації, особи, які керуються або підтримуються Росією та перебувають під її впливом, не здійснювали жодних воєнних заходів».
Росія порушила цю постанову й продовжила бойові дії проти України, що є порушенням міжнародного права. Також варто нагадати, що 31 січня 2024 року Міжнародний суд ООН на найвищому рівні визнав Росію порушником Конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та заборону всіх форм расової дискримінації.
Міжнародні правоохоронні органи розпочали розслідування російської агресії проти України ще 2014 року. Детальніше читайте про це у матеріалах: «Фейк: Міжнародний суд ООН “ангажований” у позові України до Росії про геноцид», «Фейк: Україна чинила геноцид проти мешканців Донбасу», «Фейк: ЄС “приховує свої воєнні злочини в Україні”, створивши суд для Росії» та «Фейк: ООН “довела свою заангажованість” при розслідуванні російських злочинів в Україні».
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”