Ця інфографіка була сфабрикована. У коментарі для StopFake представник Інституту вивчення війни (ISW) заявив, що статистичні дані, які поширюються в мережі, не були підготовлені ISW і не відображають погляди та оцінки ISW і аналітиків. Онлайн-платформа Statista також ніколи не публікувала цієї інфографіки.
У мережі поширюється інформація про те, що не менше ніж 60% іноземців, які воювали у лавах Збройних Сил України, нібито отримали важкі каліцтва під час бойових дій у період з 6 серпня до 1 жовтня.
На підтвердження цього користувачі діляться інфографікою з логотипом Statista, на якій зазначені дані про відсоток іноземців, які нібито отримали інвалідність, з розбивкою по країнах: 89% громадян Колумбії, 88% Польщі, 62% Німеччини, 71% Франції та 64% останні кілька місяців, що хронологічно збігається з операцією ЗСУ в Курській області РФ. Під графіком стверджується, що джерелом цих даних є Інститут вивчення війни (ISW) — американський аналітичний центр, який спеціалізується на дослідженнях сучасних збройних конфліктів, у тому числі російської агресії проти України.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності, а інфографіка, що поширюється в мережі, найімовірніше, була сфабрикована.
Почнемо з того, що Statista – німецька онлайн-платформа, що спеціалізується на збиранні та візуалізації даних, хоча й уважно стежить за подіями в Україні, ніколи не публікувала саме цієї інфографіки. Серед останніх її публікацій – статистика щодо кількості жертв серед цивільного населення в результаті російської агресії, кількості біженців з України та оціночна загальна вартість збитків від війни в Україні. .
Нам не вдалося знайти на їхньому сайті або в їхніх соціальних мережах хоч якусь інформацію про «іноземних найманців» («mercenaries») в Україні.
Саме по собі використання цього терміну для позначення іноземців, що воюють на боці України, характерне для російської пропаганди (докладніше про це ми писали у матеріалі «Фейк: Іноземці, що воюють за Україну, – найманці»).
StopFake також звернувся до аналітичного центру ISW, щоб з’ясувати, чи публікував він дані про кількість постраждалих іноземців, які воюють за Україну. Еван Мур, заступник директора ISW з міжнародних відносин, у відповідь на запит StopFake повідомив, що статистика, яка поширюється в мережі, не була підготовлена ISW і не відображає його оцінки та погляди. Усі матеріали ISW доступні на офіційних ресурсах.
«Ми знаємо про графічні зображення, створені третіми особами, які нібито посилаються на Інститут вивчення війни для просування інформації та/або оцінок, які ISW не робив», – зауважив представник центру. Від початку повномасштабного вторгнення кремлівська пропаганда регулярно поширює дезінформацію про так званих іноземних найманців і солдатів НАТО у лавах ЗСУ. Докладніше про це у матеріалах: «Фейк: Польські найманці повертаються з війни в Україні в домовинах – відео», «Фейк: Понад тисяча «польських найманців» загинула від початку війни Росії проти України», «Фейк: Тіла французьких військових повертають на батьківщину з України — фото».
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”