Очільник МАГАТЕ в інтерв’ю Укрінформу пояснив, що його організація не може вводити ніяких санкцій проти інших країн чи компаній, а також не має права голосу в питанні санкцій у принципі. Також, оцінюючи необхідність санкцій проти «Росатому», Рафаель Гроссі лише зазначив, що це мало б погані наслідки для ядерної безпеки, але не робив ніяких заяв щодо того, що він чи МАГАТЕ загалом виступають проти санкцій проти «Росатому».
Кремлівські ЗМІ масово поширюють інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито виступив проти санкцій щодо «Росатому».
Російська пропаганда активно працює з темою санкцій, намагаючись довести, що насправді запровадження санкцій проти росії та російського бізнесу не вигідно нікому. І тому глави різних країн та організацій нібито регулярно борються за зняття санкцій, які, за версією Кремля, лише шкодять самим західним країнам. Проте така активна реакція агітпропу на введення нових санкцій досить промовиста і показує, що обмеження таки завдають шкоди російській економіці та окремим діячам, відповідальним за ведення війни проти України.
Як і в інших подібних випадках, агітпроп спотворив суть сказаного Рафаелем Гроссі, приписавши йому те, чого не говорив.
Так, очільник МАГАТЕ в інтерв’ю українському інформаційному агентству Укрінформ, відповідаючи на запитання про те, що він думає про санкції щодо «Росатома», відповів таке:
«Ми не маємо права голосу щодо санкцій. МАГАТЕ не має мандату на введення санкцій, навіть ядерних чи будь-яких інших. У нас немає можливості чи права голосу у цьому питанні. Але я повторив би те, що сказав. Я бачу, що “Росатом” – це компанія, яка дуже широко представлена в багатьох країнах світу. Тому, можливо, навіть запровадження санкцій проти «Росатому» може мати погані наслідки з точки зору ядерної безпеки, тому що вони надають паливо та послуги у багатьох країнах. Як ви знаєте, вони, подобається вам це чи ні, є постачальником ядерних реакторів номер один у світі. Вони експортують свою продукцію до багатьох країн. Вони будують атомні електростанції у багатьох країнах. Тож цим клієнтам нелегко відмовитися від співпраці. Ось чому ці країни не просять про санкції. Можливо, вони засуджують росію політично, але коли йдеться про атомну промисловість, вони не просять санкцій, тому що реактори потрібні їм для їхньої власної економіки».
Таким чином, Гроссі ніде не заявляв у своїй промові, що виступає проти санкцій щодо цієї компанії, але пояснив, що запровадження санкцій проти неї може мати погані наслідки з погляду ядерної безпеки. Крім того, глава МАГАТЕ підкреслив, що його організація не може вводити ніяких санкцій щодо інших країн чи компаній, а також не має права голосу щодо санкцій у принципі.
Раніше StopFake спростовував інші фейки, пов’язані з темою санкцій. Наприклад, у матеріалах «Фейк: Нові санкції Заходу проти росії «нелегітимні», «Фейк: Фінська економіка «руйнується» через санкції і НАТО – рівень інфляції в країні становить 40%», «Фейк: Антиросійські санкції «знищили економіку України» та інших.
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”