В оригінальній публікації священник УПЦ (РПЦвУ) не писав, хто саме викинув ікони і не звинувачував у цьому УГКЦ. У своєму пості протоієрей Начев повідомив, що ікони знайшов його знайомий і це вже другий подібний випадок. Перші знайдені ікони він уже відреставрував і передав до храму.
Кремлівські ЗМІ та Telegram-канали поширили інформацію про те, що на Рівненщині священики Української греко-католицької церкви нібито викинули ікони канонічної Української православної церкви.
«Навіщо вони це зробили — залишається здогадуватися. Швидше за все, з особистої неприязні до православ’я», — пишуть пропагандисти.
Цей фейк співзвучний з одним із основних наративів російської пропаганди, згідно з яким лише Російська православна церква та її клон в Україні — УПЦ МП — є істинно «правильними» і «канонічними» церквами, а греко-католики та віруючі ПЦУ — розкольники, єретики і взагалі сатаністи. І що вони, за словами пропагандистів, «наступного разу просто спалять» ікони.
Для свого фейку пропагандисти використовують фотографії, що ілюструють історію, про яку наприкінці січня писав протоієрей УПЦ (РПЦвУ) Васил Начев. Тоді священник розповів, що його знайомий знайшов на смітнику чотири ікони. Таке сталося вже вдруге. Перші ікони чоловік відреставрував і віддав до храму.
Місцевий сайт РадіоТрек ще 1 лютого опублікував окремий матеріал за публікацією рівненського священника УПЦ (РПЦвУ) й написав, що випадки, коли жителі Рівненщини викидають старі ікони, — не рідкість. «Швидше за все, річ у тому, що люди при купівлі будинку, в якому вже хтось жив, або в процесі прибирання на горищі, не знають, що робити зі старими іконами», — написали рівненські журналісти.
Отже, ні в публікації прот. Начева, ні в статтях місцевих видань ніхто не звинувачує УГКЦ у цьому святотатстві. До речі, в публікації, яку пропагандисти перебрехали, прот. Начев дає пораду людям, що робити зі старими іконами, — не викидати, а підійти до священника і запитати, як з ними вчинити.
Раніше StopFake спростовував фейк про інше «блюзнірство», у якому пропагандисти звинуватили УГКЦ та ПЦУ, — що вони нібито вже «освячують» воду тризубами.
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”