Відтепер громадяни на тимчасово окупованих територіях і внутрішньо переміщені особи можуть звернутися за безоплатною вторинною правничою допомогою телефоном або онлайн. Про це у своєму Телеграм каналі повідомив український омбудсман Дмитро Лубінець.
«Парламент підтримав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги». Його ухвалення було однією з моїх рекомендацій, наданій у Спеціальній доповіді щодо додержання прав осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України», – йдеться у повідомленні.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини пояснив, що проблема полягала у тому, що громадяни, які перебувають на ТОТ, потребують правових консультацій дистанційно.
«Раніше це можна було зробити за допомогою єдиного номера контакт-центру системи безоплатної правової допомоги. Проте не завжди можна зв’язатися за українським номером телефону. До того ж законодавча вимога щодо оформлення надання вторинної правової допомоги лише у разі особистого «живого» звернення клієнта до центру БПД була неможливою для виконання в умовах війни», – зазначив Лубінець.
Він також додав, що вищезазначений Закон також передбачає:
- право на безоплатну вторинну правову допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми;
- право дітей, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, на звернення за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою;
- обов’язкову участь адвоката при розгляді судом справ щодо обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
- надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу.
На думку українського омбудсмана, ухвалений закон сприятиме захисту прав внутрішньо переміщених осіб та громадян, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.