Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) переглянув свої оцінки щодо економічного зростання України у 2025 році, знизивши прогноз до 3,5%. У вересневому звіті минулого року цей показник оцінювався на рівні 4,7%. Відповідна інформація міститься у звіті ЄБРР, опублікованому у четвер, 27 лютого.
📢 «Хоча Україна увійшла у 2025 рік із забезпеченим зовнішнім фінансуванням на рік, вона стикається з уповільненням економічного зростання та прискоренням інфляції через вплив війни, яка розпочалася з російського вторгнення в лютому 2022 року», – зазначається у звіті, що вийшов під назвою Слабший імпульс на тлі фрагментації торгівлі та інвестицій.
У документі наголошується, що триваючі бойові дії та масовані удари російських військ по енергетичній інфраструктурі України призвели до дефіциту електроенергії. Це, у свою чергу, змушує країну імпортувати дорогі енергоресурси, а також посилює нестачу робочої сили. Темпи зростання реального ВВП у 2024 році значно впали: якщо в першій половині року вони перевищували 5%, то у другому півріччі скоротилися приблизно до 2%. В результаті за підсумками року показник ВВП у 2024 році оцінюється на рівні 3,0%.
Зростання інфляції
ЄБРР також вказує на зростання інфляції у другій половині 2024 року, що пояснюється підвищенням вартості електроенергії, коригуванням регульованих тарифів на комунальні послуги, зростанням реальної заробітної плати та ослабленням гривні після скасування фіксованого курсу у жовтні 2023 року.
📢 «Річна інфляція сягнула 12% у грудні 2024 року і, ймовірно, залишиться на такому ж рівні в першій половині 2025 року, а наприкінці року знову знизиться до однозначного показника», – прогнозують у банку.
Очікується, що бюджетний дефіцит України у 2025 році сягне 19,4% ВВП, і його покриють зовнішніми фінансовими надходженнями у розмірі $38,4 млрд. До цієї суми входять $13,7 млрд від Євросоюзу в рамках Ukraine Facility, $22 млрд від країн «Великої сімки» за механізмом ERA, який передбачає використання прибутків від заморожених російських активів, а також $2,7 млрд від Міжнародного валютного фонду.
На думку аналітиків ЄБРР, негативні тенденції, які спостерігалися у другій половині 2024 року, можуть зберегтися й у 2025-му.
Водночас у банку відзначають і позитивні фактори. Зокрема, економічному зростанню сприятимуть адаптивність українського бізнесу, стабільна робота Морського коридору, активне державне споживання та збільшення закупівель вітчизняної військової продукції.
Раніше Національний банк України представив власний прогноз щодо економічної ситуації в країні у 2025 році. За його оцінками, зростання ВВП сповільниться до 3,6% у порівнянні з 4,3% у жовтневому прогнозі. Інфляція може зрости до 8,4% із попередніх 6,9%.
☝️ Також раніше стало відомо, що адміністрація президента США у п’ятницю ввечері передала Києву оновлену версію угоди про корисні копалини. Попередній варіант угоди відмовився підписати шостий президент України Володимир Зеленський.