Насправді вбивці — два брати білоруського походження, і були помилувані Лукашенком ще у 2021 році.
У мережі стрімко поширюється новина про те, що двох громадян України в Білорусі нібито засудили до страти за жорстоке вбивство вчительки. Одна з цих публікацій набрала понад 220 поширень у соцмережі X (Twitter) — користувачі висловлюють повагу білоруській владі за суворий вирок та пояснюють жорстокість злочину саме походженням юнаків. Так, у коментарях до публікації згадали і про так званий «нацизм в Україні», і про Волинську трагедію — ми вже неодноразово писали про ці улюблені теми російської пропаганди у матеріалах Фейк: У польських школах, де навчаються українські діти, не вивчатимуть Волинську трагедію – United24 та Фейк: В Курській області зафіксовано понад 1000 використань нацистської символіки українськими силами — BBC.
Однак юнаки на фото не мають ніякого відношення до України. Це — брати Ілля та Станіслав Костєви, уродженці Могильовської області в Білорусі. У ніч на 10 квітня вони у стані алкогольного сп’яніння напали на свою сусідку, педагогиню Наталю Кострицю, і нанесли їй низку ножових поранень. Аби приховати сліди злочину, вони також підпалили житло жертви. Мотивом до вбивства, вірогідно, став тривалий особистий конфлікт між Кострицею та старшою сестрою злочинців. У 2020 році братів засудили до смертної кари через розстріл, що викликало суспільний резонанс. Зокрема, стурбованість рішенням висловила Парламентська ассамблея ради Європи, а Європейська служба зовнішніх справ закликала до скасування практики смертної кари (до цієї резолюції приєдналася і Україна). У травні 2021 року Костєвих помилували та замінили покарання на пожиттєве ув’язнення — це стало другим таким випадком за всю історію Білорусі.
Отже, інформація, яку поширюють проросійські джерела, не відповідає дійсності. Вбивці не є українцями, а гучні заяви про те, що Лукашенко «плював на Раду Європи» перекреслює пом’якшення вироку, яке білоруський уряд був змушений здійснити під тиском міжнародних правозахисних організацій.
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”