Жодної мітки для удару по Верховній Раді України кияни не залишали. Агітпроп створив фейкове відео, що містить низку неточностей, які спростовують його автентичність.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати інформацію про те, що кияни залишили мітку для удару по Верховній Раді України. У такий спосіб, пише агітпроп, жителі столиці «демонструють втому» від української влади. У цих «новинах» як доказ прикріплюється відео, на якому нібито і видно «мітку» у вигляді прицілу з написом «Путин сюда!» («Путін, сюди!» – укр.), намальовану біля центрального входу до Верховної Ради.
«Червона мітка з’явилася на площі перед Радою у Києві. Українці, схоже, так втомилися від режиму Зеленського та своїх депутатів, що вже навіть не натякають — прямо пишуть, чого хочуть», — описує відео Царьград.ТВ.
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді у Києві біля центрального входу до Верховної Ради України з’явилася зазначена «мітка». Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Опубліковане відео з міткою — насправді якісна підробка пропагандистів. Переглянувши його, можна дійсно подумати, що біля входу до парламенту з’явилася мітка. Але дослідивши запис ретельніше, можна побачити низку «нестиковок», які вказують на редагування відео для нанесення такої «мітки».
По-перше, якщо зупинити відео і придивитися до «мітки», то можна помітити, що її нанесено практично «ідеально»: напис «Путин сюда!» виконаний тонким шрифтом і без видимих дефектів на покритті. Зробити таке на бруківці, якою вистелена площа перед Верховною Радою, практично неможливо через стики, які у будь-якому разі трохи змінили б колір напису. Варто зазначити, що автори фейку внесли відповідні зміни для більшого за розміром прицілу «мітки», але забули або ж полінувалися проробити те саме з написом.
По-друге, пропагандисти не помітили, що під час зйомки цього відео частина бруківки потрапляє в «розфокус» (відсутність різкості на об’єкті в кадрі — прим.ред). Ця невелика деталь також доводить, що мітку було нанесено у відеоредакторі, оскільки вона якраз потрапляє в зону цього «розфокусу», але виглядає набагато чіткіше в порівнянні з бруківкою.
По-третє, агітпроп почав розповсюджувати зазначене відео наприкінці листопада 2024 року. StopFake не вдалося знайти його оригінал, зате вдалося з’ясувати, що його було знято як мінімум рік тому. В одній частині відео авторка демонструє Маріїнський парк, розташований біля Верховної Ради. У кадрі видно, що у парку стоїть пам’ятник радянському генералу Миколі Ватутіну. Але пропагандисти, схоже, не знають, що його демонтувала місцева влада ще в лютому 2023 року і зараз там залишився тільки його постамент.
Крім цього, у зв’язку з воєнним станом в Україні громадянам обмежено доступ до Верховної Ради. Перед входом до будівлі, ще в Маріїнському парку, встановлено спеціальну огорожу з відповідним попередженням та охороною. Тому «звичайний киянин», як стверджує агітпроп, навряд чи міг би намалювати там «мітку», а потім ще й зняти з нею відео.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що у Києві нібито з’явився стріт-арт «Зеленський – геть!».