Субота, 11 Січня, 2025

Як ідентифікувати людину: поради та інструменти

Автор Артем Лаптієв

«Я б не повірив, але я це побачив на власні очі!». Напевно саме це гасло висить над робочим місцем кремлівських пропагандистів та шахраїв. Вигадав новину, додав світлину чи відео з якоюсь людиною для «достовірності» і фейк готовий. Перевірити правдивість подібних публікацій часом непросто. Та це можливо, якщо вийде ідентифікувати «героя» такої новини. У цьому матеріалі StopFake розповість з чого почати такий пошук, які інструменти можуть у цьому допомогти, а також покаже їх дієвість на прикладах.

Google Об’єктив, Microsoft Bing, TinEye та Yandex

Розпочати ідентифікацію потрібної людини слід зі «стандартних» пошукових інструментів.  Google Об’єктив, Microsoft Bing, TinEye, Yandex ідеально підходять для цього завдання: вони безкоштовні і не потребують спеціальних навичок для роботи. Все, що вам потрібно, це завантажити світлину до пошуковика для перевірки чи не публікувалася вона раніше. Цілком можливо, що ви знайдете її на якомусь із сайтів, де і буде необхідна вам інформація.

При цьому можна спробувати пошукати окремий фрагмент зі світлини чи стоп-кадр з відео. Наведемо реальний приклад: у мережі поширювалися фотографії нібито оголошень про розшук українських військових, як доказ «неймовірних втрат» у Курській області Росії. Завантаживши світлини у Google і обравши конкретне обличчя, пошуковик знайшов їх. З’ясувалося, що це зовсім не українські військові.

Скріншот фейкової новини

Скриншот – lens.google.com

Зазначимо, що Yandex ефективніше шукає зображення в межах пострадянських країн, тоді як Google Об’єктив та Microsoft Bing забезпечують глобальний пошук. TinEye дозволяє відфільтрувати зображення за датою публікації, що допоможе знайти джерело, яке опублікувало його першим. Рекомендуємо використовувати всі ці пошуковики одночасно, адже їхні алгоритми різняться: один може знайти зображення, яке інший пропустить. 

Щоб спростити роботу з цими інструментами, можна скористатися безкоштовним розширенням для браузера Google Chrome RevEye Reverse Image Search. Встановивши його, одним кліком по зображенню ви можете відразу запустити перевірку світлини по усіх вищезгаданих інструментах.

Скриншот RevEye Reverse Image Search

Якщо ж такий підхід не дав результатів, тоді вже можна перейти до спеціалізованих інструментів.

Search4faces

Search4faces безкоштовний спеціалізований сервіс пошуку людей в інтернеті за фотографією. На відміну від звичайного пошуку зображень, цей інструмент аналізує обличчя й допомагає знайти потрібну вам людину або схожу на неї. Сервіс особливо корисний для пошуку осіб із пострадянського простору, які використовують або раніше використовували російські соціальні мережі, такі як «VK» та «Однокласники». Навіть якщо людина давно не з’являлася в цих мережах чи намагалася видалити інформацію про себе, це не стане на заваді. Сервіс може знаходити навіть змінені або давно видалені фотографії профілів.

Все, що вам потрібно, це завантажити світлину з обличчям до Search4faces та обрати в якій соціальній мережі ви хочете спробувати її знайти. Після цього сервіс видає результати з відсотковим співвідношенням «схожості» та пропонує прямі посилання на профілі в соцмережах. Для пошуку слід обрати таку фотографію, на якій найкраще видно риси обличчя. При цьому це може бути не тільки світлина, а й стоп-кадр з відео. Якщо результатів немає, то можна спробувати іншу світлину.

Скриншот Search4facec

Розглянемо роботу сервісу Search4faces на конкретному прикладі. Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж поширювали інформацію про те, що українського військового «Валерія Таращука» ніби відправили на фронт за те, що він знімав жартівливі відео в TikTok про «генерала». У таких повідомленнях агітпроп додавав відео та світлину військового з інформацію про його загибель. Звідки саме було взяті відео та фото пропагандисти звичайно ж не повідомили.  Ми завантажили фотографію з обличчям розшукуваної людини до Search4faces, який видав давно не активний профіль «Стьопа Ігонін» у «VK». 

Скриншот фейкової новини

Скриншот результату пошуку у Search4facec

За цим іменем вдалося знайти його інші активні сторінки в  Instagram та Facebook із зображенням «загиблого» Валерія Таращука. Зв’язавшись з ним, ми дізналися, що автор відео живий і його не «відправляли на фронт».

Варто зазначити, що цей сервіс також може шукати людей у соціальних мережах TikTok і Clubhouse, але ймовірність отримання позитивного результату мінімальна.

PimEyes

PimEyes – онлайн-інструмент розпізнавання обличчя, який використовує штучний інтелект. На відміну від Search4faces цей сервіс не обмежується пошуком в конкретних соціальних мережах. Він аналізує обличчя і знаходить людину на фотографіях, які були опубліковані в інтернет-мережі загалом. При цьому цей інструмент видає навіть найстаріші публікації, які б «стандартний» пошуковик не показав або ж залишив їх десь на 100-й сторінці запиту. Єдиний недолік PimEyes полягає в тому, що сервіс платний. Але для того, щоб ви могли переконатися в його результативності, є можливість зробити до 10 безкоштовних пошукових запитів на день, але без можливості перейти на конкретну сторінку.

Скриншот сайту PimeEyes.com

За допомого інструменту StopFake вдалось з’ясувати, що кремлівські пропагандисти створили фейкове відео, де стверджувалось, що в Німеччині ніби зняли рекламу на підтримку лідера Росії Володимира Путіна. Зробивши стоп-кадр з обличчям одного з героїв ролику і завантаживши його в PimEyes, вдалося встановити, що це актор з Росії, а саме відео є очевидною постановкою пропагандистів.

Скриншот – стопкадр із відео, що поширювалось в мережі

Скриншот результату пошуку у PimeEyes

X-Ray

Ще одним інструментом, який допоможе знайти необхідну вам людину, є X-Ray. Алгоритми його пошуку подібні до PimEyes та Search4faces: після аналізу обличчя інструмент запропонує схожих людей, фото яких публікувались в інтернет-мережі. Визначить «схожість» у відсотковому співвідношенні та дасть посилання на знайдену світлину. X-Ray, як і Search4faces, робить пошук у TikTok, а також у російських соцмережах «VK» та «Однокласники». Серед недоліків – цей сервіс платний. Переконатися ж в його ефективності можна завдяки пробним безкоштовним запитам. Ми завантажили світлину вищезгаданого фейкового військового «Таращука Валерія» та отримали посилання  на неактивні сторінки в соцмережах справжнього власника фотографії.

Скриншот результату пошуку у X-Ray

Нічого з вищеперерахованого не допомогло? Можливо, людина, яку ви шукаєте, була згенерована штучним інтелектом. Як розпізнати таке зображення StopFake розбирався в матеріалі: «Як ШІ-контент розмиває правду про війну та воєнні злочини росіян: виявляємо та аналізуємо ШІ-згенеровані фото».

Стаття підготовлена за підтримки NDI



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип