Субота, 5 Жовтня, 2024
20.3 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСТОПФЕЙКФейк: В Африці оголосили нагороду за «голову Буданова» — кілька мішків золота

Фейк: В Африці оголосили нагороду за «голову Буданова» — кілька мішків золота

Ця новина поширювалася тільки у російських джерелах, а напис був доданий на зображення за допомогою фоторедактора. 

За життя Буданова в Африці пропонують кілька мішків самородного золота — таку інформацію з відповідним фото поширила низка проросійських джерел. Пояснюють цю новину тим, що прес-секретар ГУР Юсов (якого в російських публікаціях чомусь помилково називають Олександром, а не Андрієм) нібито заявив про причетність українських військ до атаки повстанців-туарегів на колону малійської армії та ПВК «Вагнер». Невдовзі ГУР спростували інформацію про участь українських військових в операції, однак Малі та Нігер встигли розірвати з Україною дипломатичні відносини. Нагадаємо, про загибель колони російських найманців на півночі Малі стало відомо у ніч 28 липня — за свідченнями джерел BBC, було вбито щонайменше 82 найманців. 

Скриншот — Telegram

Однак це повідомлення про нагороду за Буданова — фейк. По-перше, хоча російські джерела заявляють, що фото з мішками золота поширюється у мережі, насправді першими опублікували його саме російськомовні пропагандистські канали. А по-друге, напис «Нагорода за голову Буданова готова. Ласкаво просимо до Африки» був доданий на зображення у фоторедакторі. Це нам вдалося встановити за допомогою інструмента Forensically, а саме розділу ELA (error level analysis – аналіз рівня помилок). Цей ресурс дозволяє побачити зображення на мікроскопічному рівні і підкреслює відмінності у ступені стиснення JPEG — тому видозмінені ділянки фото будуть відрізнятися кольором від зображення. Однакові текстури і пласкі поверхні повинні виглядати однорідно в програмі, однак на фото ділянка з написом про «голову Буданова» значно темніша за поверхню листка, на якому вона написана. Детальніше про те, як користуватися інструментом і виявляти ознаки редагування на фото, читайте тут.

Скриншот — фрагмент фото з написом у Forensically

Також за допомогою функції Magnifier ми збільшили фото та порівняли, як виглядає текст про «голову Буданова» на аркуші паперу з написом Fragile (Крихкий) на коробках з правого боку фото. Бачимо, що на табличці навколо літер якість фото відрізняється від роздільної здатності усього зображення — такого ефекту на написі на коробках немає. 

Скриншот — фрагменти фото у Forensically
Скриншот — фрагменти фото у Forensically

Нещодавно за допомогою цієї методології ми спростовували ще один фейк у матеріалі Фотофейк: Українські військові «позують із прапором зі свастикою».



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип