Неділя, 13 Жовтня, 2024
9.3 C
Kyiv
ГОЛОВНАЛУГАНЩИНАВПОЯк держава допомагає переселенцям з Луганщини

Як держава допомагає переселенцям з Луганщини

Фото зі сторінки Фейсбук Кремінська міська рада

ВПО, переселенець, біженець – такий вимушений статус отримали тисячі мешканців Луганщини. З 2014 року часткова, а з 2022 – майже повна окупація Луганської області призвела до масштабного переселення не тільки в середині держави, а й по всьому світу. Страждання, страх, втрата близьких, роботи, житла та фінансів – все це лише вершина айсберга, лише загально зрозумілі «маркери», за якими сотні тисяч приголомшливих історій. Нерозуміння, втрата надії, пошук можливостей – медіапростір переповнений історіями життя переселенців та біженців, зазвичай мотивуючими та обнадійливими, хоча реальність не завжди відповідає намаганням влади та деяких ЗМІ висвітлити лише позитивні аспекти життя переселенців. Чи розуміє місцева влада потреби ВПО, як організована робота та які перспективи для мешканців Луганщини – все це спробуємо з’ясувати у нашому матеріалі.

Робота ЛОДА в умовах війни та допомога ВПО з Луганщини

За офіційною інформацією від Луганської облдержадміністрації всього з 24 лютого 2022 року було евакуйовано 35 125 людей. Зокрема, з початку деокупації населених пунктів Луганської області було евакуйовано усього 174 особи, деякі люди виїхали самостійно. Станом на 6 березня 2023 року в деокупованих населених пунктах на Луганщині залишається ще 205 осіб.

Зазначається, що жодна особа під час здійснення евакуаційних заходів, за даними ЛОДА, не постраждала. Також додається, що певна частка населення Луганщини виїхала з території області особистим транспортом.

За словами ексголови Луганської ОВА до 24 лютого на території Луганської області, яка знаходилась під контролем України, проживало десь 720 тисяч жителів.

«З них виїхало в вимушену евакуацію 320 тисяч», – розповів Сергій Гайдай.

За його словами, більшість людей виїхали на підконтрольні території України, частина – до країн Європи та до росії.

Також ЛОДА повідомляє про роботу Державної установи «Луганський обласний контактний центр», що є складовою Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади, яка забезпечує прийняття, попереднє опрацювання та надсилання на розгляд до органів влади звернень громадян, що надходять на Урядову «гарячу лінію» та на «гарячу лінію» Луганської обласної військової адміністрації (Прийняття звернень на «гарячу лінію» облдержадміністрації здійснюється за номерами телефонів: 063-306-48-50, 066-833-68-31).

«Наразі для підтримки переселенців з Луганської області створено 30 гуманітарних хабів у 18 областях України. Їх реципієнтами є понад 100 тисяч людей. Концепція цього проєкту передбачає надання не тільки гуманітарної допомоги, а і юридичних, медичних, психологічних послуг та перетворення хаба на осередок спілкування евакуйованих мешканців Луганської області» – зазначає Директорка Департаменту соціального захисту населення Олена Поліщук.

Окрім того, за офіційною інформацією Луганської облдержадміністрації у 15 гуманітарних хабах 10 регіонів України організовано консультації спеціалістів Луганського обласного центру зайнятості щодо програм Уряду та інших недержавних програм від міжнародних партнерів, спрямованих на підтримку бізнесу та зайнятості, а також самозайнятості населення.

Як ми вже повідомляли у попередньому матеріалі «Вкрадене життя. Луганщина в окупації», переселенці стикнулись із купою проблем, перша з яких – це пошук роботи.

«Наразі 180 тисяч отримали статус ВПО офіційно. Це дуже велика кількість. Насправді залишилось ще багато проблем, адже з третини переселенців, тобто майже 100 тисяч, працевлаштовані тільки дві тисячі осіб», – повідомила директорка Департаменту масових комунікацій Альбіна Кушелева під час круглого столу 24 січня поточного року.

За інформацією Луганської обласної служби зайнятості протягом 2022 року на обліку перебувало 710 осіб зі статусом ВПО, з яких 108 осіб були працевлаштовані. Повідомляється також, що протягом січня-лютого 2023 року на обліку в базових центрах зайнятості перебувало 259 ВПО, з яких 4 працевлаштовані. На обліку в інших регіональних центрах зайнятості України на 1 березня поточного року перебуває 1 026 переміщених мешканців Луганської області зі статусом безробітної особи.

Як повідомили в Луганській облдержадміністрації, за направленням служби зайнятості ВПО можуть пройти навчання в центрах професійно-технічної освіти ДСЗ як за професіями, які сьогодні мають попит на ринку праці, так і за напрямами підвищення кваліфікації.

Додається, що наразі працює сім таких центрів: ДНЗ «Одеський центр ПТО ДСЗ», Рівненський центр ПТО ДСЗ, Дніпропетровський центр ПТО ДСЗ, Львівський центр ПТО ДСЗ, ДНЗ «Полтавський центр ПТО ДСЗ», Івано-Франківський центр ПТО ДС, а також ДНЗ «Сумський центр ПТО ДСЗ».

Робота гуманітарних центрів допомоги для переселенців з Луганщини

«Гуманітарка» – цей термін став для більшості переселенців невіддільною складовою існування. Зареєструватися, вистояти чергу, встигнути. Багато хто збирав допомогу з усіх можливих джерел, складуючи все це добро «про всяк випадок», хтось взагалі не мав змоги отримати, хтось влаштовував своєрідні аналоги «квестів» та курсував власним авто по всім центрам допомоги, намагаючись «урвати більше», а хтось ловив «хайп» у соцмережах, влаштовуючи «розпаковки» та поливаючи брудом всіх і вся.

Проте, попри війну, складнощі у логістиці та мільйони інших перепон, які зустрічають на своєму шляху волонтери та влада – можна констатувати, що станом на сьогодні, мешканці Луганщини мають досить потужний, структурований та дієвий механізм з 30 хабів, у яких кожен переселенець може отримати не тільки продуктові набори від держави, а й безліч консультаційних, юридичних, та інших послуг.

Координаційний центр надання допомоги ВПО з Луганської області, роботу якого підтримує Кремінська міська військова адміністрація – це один з 4-х хабів для ВПО з Луганщини, який працює у Києві.

За словами Андрія Сімонова, який опікується роботою центру, допомогу у хабі, на сьогодні, отримують близько 3 500 переселенців з Луганщини:

«В хабі ми видаємо гуманітарну допомогу, насамперед – допомогу від держави, а саме – харчові набори. Розподіляємо й благодійну допомогу – одяг, матраци, ковдри, посуд, гігієнічні набори. В нашому хабі можна отримати юридичну допомогу від спеціалістів БФ «Право на захист», приймає спеціаліст від Луганського обласного центру зайнятості, щочетверга переселенців чекає лікар-терапевт сімейної медицини, раз на місяць в нашому хабі приймають спеціалісти Пенсійного фонду. Крім того, надаємо консультаційну підтримку підприємцям – ВПО, які бажають відновити свій бізнес у Києві. В нас також працює театральна студія та проводяться майстер-класи для дітей ВПО з Луганської області.»

Андрій Сімонов також уточнив, що вищезазначений Центр працює тільки на видачу харчових наборів, які туди привозять.

«Набори централізовано формуються у Рівному, ми отримуємо вже готові пакети та видаємо тим, хто зареєстрований саме у нашому хабі. В нас маленьке приміщення, тому ми не маємо складу, не формуємо і не фасуємо. Зараз маємо затримку понад місяць, через проблеми з транспортом, тому з середини лютого не видавали продуктових наборів», – розповідає Андрій Сімонов.

Як зазначив пан Андрій, харчові набори дуже підтримують переселенців, тому такі затримки відчуваються. Щодо складу харчових наборів – немає жодних законів. Є правило, що кожна людина має отримувати набір вагою 10 кілограмів на місяць, проте склад набору не регламентується, зазвичай це олія, цукор, мука, крупи, макарони, консерви.

Засоби гігієни, посуд, теплі речі – це все допомога від міжнародних організацій. Державна допомога надається тільки для ВПО з Луганської області. Для того, щоб отримати цю допомогу, потрібно зареєструватись онлайн та вибрати 1 з 4-х хабів, які розташовані в Києві, або доставлення Укрпоштою, якщо переселенець знаходиться у Київській області.

Більш докладно про роботу Кремінського координаційного центру підтримки ВПО у м. Київ Ви можете подивитись у відеоматеріалі нижче:

Окрім цього ВПО з Луганщини, як усі інші внутрішньо переміщені особи в Україні, можуть отримати на свої картки щомісячну грошову допомогу на проживання від держави. Вона складає 3 тисячі грн на кожну дитину та людину з інвалідністю та 2 тисячі грн на кожну людину старше 18 років.

З 1 січня 2023 року ВПО отримують допомогу від держави на підставі переліку територіальних громад, які:

  • розташовані в районах воєнних (бойових) дій;
  • перебувають у тимчасовій окупації рф;
  • перебувають в оточенні (блокуванні).

Нагадаємо, що Мінреінтеграції періодично публікує відповідний оновлений перелік територіальних громад, ВПО з яких можуть розраховувати на цей вид допомоги від держави.

Творчість, як допомога та спосіб адаптації для дітей переселенців

В умовах повномасштабної війни, яка триває вже понад рік, українські діти зазнають чи не найбільших страждань від дій окупантів. Постійні обстріли, повітряні тривоги, дистанційне навчання – обмежують дітей у комунікації з однолітками та впливають на їх емоційний та психологічний стан. Особливо тяжко дітям переселенцям, адже у більшості з них життя змінилось докорінно. Маленькі переселенці живуть відірвані від рідної домівки, друзів та знайомих. Більшість таких дітей навчається дистанційно.

Батьки дітей-переселенців не настільки багаті люди, аби оплачувати різноманітні гуртки та майстер-класи в інших містах, куди вони тимчасово перемістились для проживання. Тому в пригоді сім’ям з дітьми-переселенцями стають ініціативи волонтерів, а також викладачів, які можуть безкоштовно допомогти таким дітям відновити комунікацію між собою наживо та знайти себе у творчості.

Олеся Ізуіта саме така людина, яка вирішила присвятити частинку свого життя задля допомоги дітям-переселенцям з Луганщини та Донеччини.

Олеся Ізуіта
Фото: Маргарита Трофімова

Вона розповіла нашим журналістам, що творчістю з дітьми-переселенцями займається за покликом серця, адже сама вона разом зі своїми дітьми вже вдруге стає вимушеною переселенкою, тому добре розуміє проблеми та потреби таких дітей.

– Я підприємиця. Я з міста Кремінна. У мене був там дитячий розважальний центр «Мозаїка» та команда аніматорів. Там ми проводили багато різних дитячих свят у самому центрі, а також поза ним. Зараз я вже другий раз переселенка, вперше у 2014 році я переїхала з міста Луганськ, де у мене так само була команда аніматорів. Зараз я так само починаю все з початку. Я набрала команду аніматорів, а також я займаюся з дітьми у театральній студії (гуртку). За освітою я актриса та викладачка акторської майстерності й сценічної мови. У Києві мені хочеться відновити не тільки свою команду аніматорів, а й створити Центр, в якому діти будуть займатися акторською майстерністю, танцями, вокалом та робототехнікою.

Творча студія з театральним гуртком (безкоштовно для дітей-переселенців) працює на базі Кремінського координаційного центру підтримки ВПО у місті Київ, тобто одного з хабів Луганщини.

Тут діти-переселенці з Луганщини, а також Донеччини займаються з викладачкою акторською майстерністю, виконують різноманітні цікаві вправи. Все це за словами пані Олесі, допоможе у майбутньому цим дітям стати розкутими, поліпшити свої навички у спілкуванні, проявити себе у творчості, а також надають дітям-переселенцям таке необхідне спілкування не просто з однолітками, а з такими самими дітьми, які опинились у ситуації вимушеного переміщення з рідної домівки.

спосіб адаптації для дітей переселенців
Фото: Ілля Трофімов

Пані Олеся розповідає, що у грудні минулого року все почалось з майстер-класів для дітей-переселенців, на яких вони разом навчались виготовляти різноманітні вироби. Наразі вона набрала дітей й в неї є дві групи: молодша група, де займаються діти чотирьох-п’яти років, а також старша група, де займаються діти від дев’яти до чотирнадцяти років.

– Сюди ходять діти Луганської області, а також є декілька дівчат з Донецької області, зі Слов’янська та Краматорська. Були й інші охочі, переселенці з інших регіонів, але мені сказали, що можна приймати дітей тільки з Луганської та Донецької області. Однак, я розумію, що ми можемо приймати інших дітей також.

спосіб адаптації для дітей переселенців
Фото: Ілля Трофімов

Викладачка акторської майстерності розповіла також, що помітила, як у процесі навчання у її вихованців сформувався колектив, а також можливість знайти нових друзів. Адже, коли ці діти прийшли у театральну студію у них зовсім не було друзів, а більшість з її вихованців навчаються дистанційно і вони позбавлені живого спілкування з однолітками.

«Мені подобається проводити тут час, бо дуже весело. Тут є нові люди, нові знайомства. У нас з’явились певні теми для спілкування, веселощі. Тому мені дуже подобається», – розповіла вихованиця театрального гуртка Влада.

Дев’ятирічна Богдана з міста Кремінна в інтерв’ю нашим журналістам сказала: «Насправді усі хочуть повернутися додому. Але мені тут подобається, бо тут весело і можна пограти».

«Ми з мамою знайшли цей гурток випадково в інтернеті. Я сюди прийшла декілька разів. Потім почала ходити сюди з другом, а потім до нас приєдналася ще моя подруга. Потім розпочалась акторська майстерність. Стало веселіше, у житті з’явилось дещо нове», – додала ще одна вихованиця Маша.

Більш докладно про роботу театральної студії Ви можете подивитись у відеоматеріалі наших журналістів, які відвідали одне із занять:

Як зазначила Олеся Ізуіта, діти-переселенці з Луганщини досі можуть приєднатись до вже сформованого дитячого колективу театрального гуртка. Інформацію щодо цього можна знайти у телеграм каналах Кремінського координаційного центру підтримки ВПО у місті Київ.

Отже, насправді на сьогодні, не дивлячись на майже повну окупацію Луганської області, держава та місцеве самоврядування, волонтери та міжнародні організації підтримують людей, які змушені були покинути Луганщину через військові дії.

Ми закликаємо наших читачів з тимчасово окупованих територій не ризикувати власним життям та життям своїх рідних, та за можливості евакуюватися на підконтрольну українському уряду територію.

 

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип