Комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті не критикував «мовні патрулі» в Україні. Агітпроп створив фейкове відео за допомогою штучного інтелекту, видавши його за офіційну позицію комісара.
Українська мова знову не дає спокою російським пропагандистам. Цього разу кремлівські Telegram-канали і користувачі соціальних мереж поширили інформацію про те, що комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті нібито виступив із критикою на адресу України — за «мовні патрулі». Як «доказ» агітпроп публікує відео з людиною, схожою на О’Флаерті, яка розповідає, що такі патрулі порушують права національних меншин в Україні.
«Він (комісар Майкл О’Флаерті — прим.редактора) вкрай несподівано зауважив, що в Україні утискають нацменшини, і закликав українську владу припинити неподобство! Про російську мову він, певна річ, забув, але пригадав угорську, румунську та болгарську. Це говорить про те, що навіть у Європі вже не можуть закривати очі на той нацизм, який твориться в Україні», — описує відео агітпроп.
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи насправді комісар Ради Європи з прав людини розкритикував мовні патрулі в Україні. Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Людина на відео, яке поширює агітпроп, дійсно дуже схожа на комісара Ради Європи Майкла О’Флаерті. Але насправді це його високоякісна копія, створена за допомогою штучного інтелекту, або просто deepfake. (Докладніше про те, що таке deepfake, читайте в матеріалі «Deep fake: коли нейронні мережі стають більш вправними, ніж пропагандисти»). Якщо весь час уважно дивитися на обличчя чоловіка в кадрі, то на 46-й секунді видно, як на секунду в нього з’являється і відразу зникає «друге підборіддя».
Ще одне, що видає deepfake, – це міміка. Чоловік на відео майже не моргає, а його мова не збігається з мімікою. Більше того, у справжнього Майкла О’Флаерті активніша міміка обличчя, коли він говорить. Переконатись у цьому можна, переглянувши справжні виступи комісара.
StopFake також проаналізував ролик пропагандистів за допомогою Attestiv – інструмента з визначення фейкових відео, створених штучним інтелектом. Аналіз визначив, що воно «з великою ймовірністю» є несправжнім.
Крім цього, StopFake вдалося знайти оригінал відео, за допомогою якого пропагандисти створили deepfake. Воно розміщене на YouTube-каналі комісара Ради Європи з прав людини і називається «Як ми можемо покращити життя найбільшої меншини Європи?» У ньому Майкл О’Флаерті жестикулює точно так само, як і у фейковому ролику, і одягнений в ідентичний одяг. Але в оригінальному відео комісар, звісно, не критикує «мовний патруль».
Російська пропаганда не вперше лякає «мовними патрулями» своїх читачів для виправдання необхідності захисту прав російськомовного населення в Україні. Насправді такі патрулі планували створити на волонтерських засадах лише в Івано-Франківську. За словами мера міста Руслана Марцинківа, головна їх мета — популяризація української мови та фіксація порушень українського законодавства, де вказано, що українська мова є обов’язковою у всіх сферах суспільного життя. При цьому заборони розмовляти російською мовою, як стверджує агітпроп, в українському законодавстві немає. Якихось особливих повноважень у «мовного патруля» також немає.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що «мовні патрулі» є відновленням «нацистських практик».
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”