В Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного пройдуть перевірки щодо булінгу й цькування курсантів. Про це йдеться в заяві Командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України, пише УНН.
Командуванням Сухопутних військ Збройних Сил України прийнято рішення про перевірку стану справ в Національній академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Будуть перевірені на відповідність реальному стану справ випадки, які були оприлюдненні тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради.
Деталі
В Командуванні пообіцяли, що в разі підтвердження фактів булінгу будуть вжиті необхідні заходи, а відповідальні посадові особи понесуть стягнення відповідно до чинного законодавства України.
Результати перевірки академії пізніше будуть доведені до громадськості.
В той же час, у Командуванні Сухопутних військ ЗСУ наголосили, що в умовах війни дискредитація військовослужбовців тільки грає на руку ворогу. Й усі питання, що стосуються військових, є чутливими.
Рекомендуємо посадовим особам, незалежно від статусу, відповідально ставитись до комунікування питань, пов’язаних з виконанням службових обов’язків військовослужбовцями. Особливо — щодо звинувачення тих чи інших посадових осіб та колективів. Емоційно забарвлені звинувачення та спроби популістичних вкидів неприпустимі.
Контекст
Напередодні в соцмережах почала набувати розголосу історії про те що в академії системно цькують та булять курсантів.
Курсанти Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана П.Сагайдачного (НАСВ) подали відповідну колективну скаргу до Тимчасової слідчої комісії (ТСК). По суті скарга стосувалась надання звільнень курсантам виключно у разі, якщо за ним приїжджають батьки або дружина. Про це розповіла нардепка Юлія Яцик, яка є членкинею Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування фактів порушення прав військовослужбовців.
Як на мене, абсурдною є ситуація, коли 30-річного офіцера забирає на вихідний мама.
Втім, після подання цієї скарги цькування курсантів за активну позицію лише посилилось. Більше того, на одного з авторів колективної скарги навіть пробували завести кримінальну справу.
Начальник курсу А. розпочав цькування курсанта П. за його активну позицію. Під час ранкового шикування начкурсу А. попередив курсанта П. про те, що по ньому буде проведено службове розслідування. Не розуміючи підстав для цього, курсант П. попросив дозволу задати питання, на що начкурсу А. сказав що “Ви заіб@ли своїми питаннями!..”, а курсант П. відповів “Ви нас теж”. На що начкурсу А. вивів курсанта П. зі строю і оголосив йому догану “за розмови в строю”, та перейшов на нецензурні висловлювання, публічні приниження курсанта та погрози тим, хто буде його підтримувати. Через це курсант П. залишив стрій. Це і стало підставою для ініціювання паном А. службового розслідування відносно курсанта П., за результатами якого йому було оголошено сувору догану, а матеріали розслідування передано до ДБР для порушення кримінальної справи щодо непокори.
ТУ ДБР дослідивши матеріали розслідування ВСП відмовило керівництву НАСВ у порушенні кримінальної справи щодо курсанта П., Натомість вказало на невідповідність дій начкурсу А. вимогам Статуту ЗСУ, а також звернулось з листом до начальника НАСВ, яким зобовʼязало останнього провести службову перевірку щодо начальника факультету Т.
Отримавши відповідь ДБР, яка спростовувала факти, викладені в листі ВСП, голова ТСК витребувала у ВСП всі матеріали службової перевірки та анонімного анкетування курсантів. Два томи перевірки містили купу документів, в яких курсанти скаржилися на застосування фізичних заходів впливу начкурсом А., а також підтверджували надання звільнень курсантам виключно у разі, якщо за ним приїжджають батьки або дружина.
Члени ТСК своєю чергою провели ряд анонімних бесід з курсантами академії з різних курсів, які розповіли про:
- «ротну касу», коли курсанти зкидуються
на різні потреби (купівлю принтера, паперу, миючих засобів тощо) - звільнення
курсантів регулюється в ручному режимі (хочеш у звільнення – купи папір, чи
заправ картридж, чи..) - є випадки цькування, приниження та булінгу курсантів
- відсутність необхідних ліків в медпункті
(«все лікують ібупрофеном або парацетамолом») - в різних групах від 30% до 60%
курсантів, які стоять на забезпеченні, не харчуються в їдальні з різних причин
(здебільшого через несмачні страви та низьку якість продуктів).
Позиція керівництва академії щодо виявлених порушень
Начальник факультету Т. пояснив ТЦК, що порядок звільнень курсантів за умови передачі курсанта “з рук в руки” був встановлений усним наказом начальника академії. Втім, присутній в залі П.П.Ткачук зробив здивований вигляд і сказав, що такого наказу він не видавав, і це є особистою ініціативою його підлеглих.
Допитаний начальник курсу А.
- визнав, що дійсно використовував ненормативну лексику
у спілкуванні з курсантами, але працює над собою - визнав,
що в якості виховного заходу, змусив курсанта зʼїсти цигарки перед всією ротою
Яцик зауважила, що цей випадок був зафіксований на відео, і йшов в матеріалі розслідування.
- заперечив факт застосування сили до
курсанта, коли зламав об нього два пальці. Він каже, що перебив пальці, коли на
них впав ящик, тож це самокаліцтво. - заперечив факт вибиття зубу курсанту групи
танкістів, який нині вже перевівся до іншого навчального закладу. - всі звинувачення курсантів назвав брехнею і наклепом.
Після цього начальник академії П.Ткачук зазначив, що вони відреагували на цю ганебну поведінку підлеглих, оголосивши зауваження начкурсу А.
Яцик підкреслила, що Курсант П. за активну позицію та “розмови в строю” – отримав догану+сувору догану+справу в ДБР, а начкурсу А. за побиття і приниження курсантів, за матючиння та ручне керування звільненнями — лише зауваження.
А ні начфакультету Т., а ні доцент М., який недбало провів службове розслідування, на підставі якого на курсанта П. намагалися повісити вчинення злочину, а ні заступник з МПЗ пан Б. – ніхто з них НЕ був притягнутий до відповідальності!!!
Вона також наголосила, що курсанти – це люди, які вступили на навчання в час війни в Україні, свідомо повʼязали своє життя з захистом держави і їх потрібно мотивувати, виховувати та дбати про них. Адже в іншому випадку, військо буде демотивоване.
Джерело: Інформаційне агентство «Українські Національні Новини»