Субота, 12 Жовтня, 2024
12.6 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСТОПФЕЙКМаніпуляція: На річці Тиса знесуть три дамби, аби запобігти нелегальному перетину кордону

Маніпуляція: На річці Тиса знесуть три дамби, аби запобігти нелегальному перетину кордону

Насправді знесення дамб покликане відновити природну течію річки, міграцію риб та убезпечити транспортну і туристичну інфраструктуру. Такі проєкти вже давно впроваджують по всій Європі. 

У верховині річки Тиса знесуть три дамби, аби посилити течію і запобігти нелегальному виїзду з України чоловіками призовного віку — таку новину поширюють проросійські джерела. Дехто навіть радить не наражати себе на небезпеку, а натомість перетинати кордон через «поля і кукурудзу». 

Скриншот — Telegram

Однак матеріал, на який посилаються пропагандисти, пояснює зовсім інші причини такого рішення. Насправді у рамках програми «Знесення річкових дамб водозбірного басейну Тиси та відновлення заплав для особливо цінних територій» планується знести три дамби, які наразі не виконують жодної економічної функції. Дві з них розташовані на потоках Квасний і Богдан, і були збудовані ще за часів Австро-Угорської імперії для вивезення карпатського лісу. Зараз вони не тільки наносять економічні збитки, скеровуючи русла річок у бік дороги, що руйнує транспортну інфраструктуру, а й становлять загрозу техногенних катастроф. Як пише працівниця ГО «Дунайсько-Карпатська Програма» Наталія Горбань, вони являють собою прогнилі і оброслі кущами дошки, які у будь-який момент внаслідок паводку можуть відірватися і поплисти за течією з непередбачуваними наслідками. Третя дамба розташована на потоці Білий, і є кам’яним насипом, якому вже понад 25 років. Знесення споруд дозволить повністю звільнити верхів’я Тиси від штучних перешкод. 

«Вільна річка — це модель, яка дає можливість зберегти біорізноманіття, туристичну, а також у випадку надзвичайних ситуацій транспортну інфраструктуру, покращити якість води, підтримати економічну активність вівчарів на полонинах, доступ туристів до природних цінностей біосферного заповідника, а також зменшити ерозію та спалахаючі повені на річках» — пояснює керівник ГО «Дунайсько-Карпатська Програма» кандидат біологічних наук Богдан Проць. Отже, пояснення пропагандистів про те, що знесення дамб покликане запобігти нелегальному перетину кордону — нічим не підкріплена спекуляція. 

Подібні проєкти вже давно реалізуються в США та Європі — лише за останній рік на європейських водостоках знесли півтисячі штучних перешкод. Сполученість річок є центральною темою закону Європейської комісії про відновлення природи: у листопаді 2023 року європейські держави домовилися усунути бар’єри людського походження для досягнення мети у 25 000 км вільних течій річок до 2030 року. Передусім знесенню підлягають ті греблі, які наразі не використовуються для генерації елегтроенергії, або є застарілими, замуленими чи небезпечними. 

Спростування інших фейків про річку Тиса читайте у матеріалах Фейк: В Україні почали мінувати береги Тиси, щоб запобігти втечі українців за кордон та Фейк: На річці Тиса створили стихійний меморіал чоловікам, які загинули при спробі перетину кордону.



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип