Середа, 30 Жовтня, 2024
12.1 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСТОПФЕЙКФейк: Україна відмовляється забирати своїх військовополонених

Фейк: Україна відмовляється забирати своїх військовополонених

 
 

 

Це дезінформаційний наратив, який не відповідає дійсності Україна прагне повернути своїх військовополонених із російського полону. Про це свідчать постійні заяви щодо необхідності обміну «всіх на всіх» та те, що Україна завжди готова до обміну полоненими і бере участь у цих обмінах за першої нагоди. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з полону вдалося повернути вже понад 3 тисячі українців.

Росія активно використовує наратив про українських військовополонених, періодично заявляючи, що «київський режим відмовляється забирати бійців ЗСУ, які здалися в полон». Агітпроп також використовує військовополонених для зйомок різноманітних пропагандистських відео, в яких транслюється теза, що українцям «у полоні краще, ніж удома».

«Прізвища багатьох із них фігурують у списку для обміну в адміністрації Зеленського, проте за два роки ніхто не захотів повернути їх додому», — заявляють у сюжеті RT.

Скриншот – ria.ru
Скриншот – rt.com
Скриншот – smotrim.ru

Протягом усієї російсько-української війни Росія використовує українських військовополонених у своїх пропагандистських цілях, аби з їхньою допомогою озвучувати дезінформаційні наративи, що виправдовують вторгнення в Україну та дискредитують українську владу. 

Насамперед важливо зазначити, що так Росія порушує міжнародне право і Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими, згідно з якою військовополонені за будь-яких обставин мають право на повагу до своєї особи та честі, вони завжди мають бути захищені від актів насильства, залякування, а також образ та цікавості публіки. Не кажучи вже про те, що Росія також порушує міжнародне право, відмовляючи організаціям на кшталт Червоного Хреста у доступі до українських військовополонених, що перешкоджає об’єктивній оцінці умов їхнього утримання та поводження з ними.

Скриншот – zakon.rada.gov.ua, окремі статті Женевської конвенції

Основна теза про те, що Україна не бажає забирати своїх військовополонених, не відповідає дійсності. Українська влада постійно наголошує, що її позиція — обмін за принципом «усіх на всіх». Цей підхід спрямований на повернення всіх українських військовополонених у рамках всеосяжного обміну. Ця ж концепція обговорювалася і на нещодавньому Саміті світу у Швейцарії. На завершення саміту президент України Володимир Зеленський зазначив, що з кожного з питань, порушених у Бюргенштоку, будуть створені робочі групи і вже є країни, які організовуватимуть окремі зустрічі щодо цих тем. 

Уповноважений з прав людини в Україні Дмитро Лубінець так коментує реалістичність швидкої реалізації обміну «всіх на всіх»: «Я не можу сказати, що станом на зараз у мене є передчуття, що ми на порозі якогось великого обміну «всіх на всіх». Це не означає, що ми над цим не працюємо. Але знову ж таки, єдина проблема, з якою ми стикаємося – це небажання російської сторони проводити обмінні процеси».

Про небажання саме Росії проводити обмін свідчить і той факт, що Україна нещодавно змушена була відкрити вже третій табір для утримання російських військовополонених. Проєкт «Хочу жити» так пояснює причину: «Через велику кількість росіян, які здалися в полон, і фактичне блокування обмінів російською стороною, Україна змушена відкривати нові місця утримання військовополонених. Ймовірно, це не останній такий табір для військовополонених росіян, який цього року розпочав роботу». 

Україна ж завжди готова до обміну полоненими і бере участь у цих обмінах за першої нагоди. Так, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну з полону вдалося повернути вже понад 3 тисячі українців.

Скриншот – t.me/hochu_zhyt

Також не відповідає дійсності і наратив про те, що українським військовослужбовцям у російському полоні «набагато краще, ніж удома». Цю дезінформацію спростовують звіти міжнародних правозахисників. Наприклад, у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації в Україні (за період з 1 грудня 2023 по 29 лютого 2024 р.) йдеться про те, що «тортури українських військовополонених та жорстоке поводження з ними в російських місцях інтернування мають поширений і постійний характер, а умови утримання військовополонених не відповідають вимогам міжнародного гуманітарного права».

«85% із 60 військовополонених, опитаних УВКПЛ, надали докладні відомості про те, як російські військовослужбовці чи посадові особи катували їх чи жорстоко поводилися з ними під час перебування у полоні. Найпоширенішими методами тортур були побиття, удари електричним струмом, погрози стратою, імітація страти та перебування у незручних позах», — зазначається у звіті

Водночас у звіті УВКПЛ наголошується, що деякі російські військовополонені повідомили в інтерв’ю правозахисникам про випадки тортур та жорстокого поводження безпосередньо після їхньої евакуації з поля бою, але такі випадки не були зафіксовані у місцях інтернування. Важливо відзначити і те, що Україна надає повний доступ міжнародним організаціям до місць інтернування російських військовополонених — на відміну від Росії. 

Доволі промовистими є і  фотографії українців, які повернулися після російського полону

Скриншот – t.me
Скриншот – instagram.com

Раніше StopFake спростовував й інші фейки, пов’язані з військовополоненими, у матеріалах: «Маніпуляція: Українських військовополонених, звільнених до 18 травня 2024 року, «можуть повторно відправити служити»,  «Фейк: На українських військовополонених після повернення з полону чекає тюрма або смерть», «Фейк: На українських солдатів, що здалися в полон, чекає розстріл — документ Нацгвардії» та інших.

 

 
 

Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип