Режим Лукашенка від початку підтримував повномасштабне вторгнення Росії в Україну, розміщуючи у себе російські військові бази та дозволяючи російським військам використовувати Білорусь як плацдарм для військових операцій. Сам Олександр Лукашенко підтверджував в інтерв’ю, що обіцяв Путіну «підставити плече» напередодні вторгнення, а до конституції країни було внесено зміни — зникла згадка про без’ядерний і нейтральний статус Білорусі.
Нелегітимний очільник Білорусі Олександр Лукашенко відомий висловлюваннями, що суперечать фактам та логіці. Нещодавнє інтерв’ю з редактором ВВС Стівом Розенбергом не стало винятком. Так, Лукашенко заявив, що Білорусь нібито не давала дозволу Росії використовувати її територію для вторгнення в Україну, і що Лукашенко нічого не знав про такі плани Путіна.
Ця заява Олександра Лукашенка є відвертою брехнею, а Стів Розенберг зазначив, що така відповідь Лукашенка «відображає ступінь впливу Кремля у сусідній Білорусі».
Сам Лукашенко неодноразово визнавав, що хоча й не знав, коли розпочнеться війна, але був готовий «підставити плече». Наприклад, в одному зі своїх інтерв’ю у 2023 році, обговорюючи початок вторгнення, Лукашенко говорив таке:
«У нас не було ніколи розмови прямо напередодні воєнних дій, що війна почнеться. Я вам присягаюся, що у нас не було розмови про те, що Росія там робитиме якісь дії проти України. Єдине, за кілька днів чи там за добу, я вже не пам’ятаю, в його президентській резиденції він говорив мені — якщо раптом що трапиться, то ти прикрий мене, будь ласка. У перші дні спеціальної військової операції, якщо ви пам’ятаєте, я зробив заяву, що ми не вплутуємося в цей конфлікт, ми мало чим можемо допомогти, Росія і так може впоратися з будь-ким, але стріляти росіянам у спину ми не дозволимо».
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Білорусь опинилася під новими міжнародними санкціями саме через безпосередню пособницьку роль у цій війні.
Так, 2 березня 2022 року Рада Європи ухвалила поправку до рішення 2012/642/CFSP, запровадивши цим додаткові обмежувальні заходи у відповідь на участь Білорусі в російській агресії проти України.
У жовтні 2022 року ЄС закликав білоруську владу «припинити сприяти російській агресивній війні, дозволяючи російським збройним силам використовувати білоруську територію і надаючи підтримку російським військовим», а в 2023 році Європейська рада засудила подовження військової підтримки Росії з боку Білорусі і наголосила, що Білорусь «має припинити дозволяти російським збройним силам використовувати свою територію, зокрема й для розгортання тактичної ядерної зброї».
Сполучені Штати запровадили нові санкції проти Білорусі після повномасштабного вторгнення через те, що режим Лукашенка «продовжує підтримувати повномасштабне вторгнення Росії в Україну, розміщуючи у себе російські військові бази та дозволяючи російським військам використовувати Білорусь як плацдарм для військових операцій». Країни НАТО також засудили Білорусь за сприяння повномасштабному вторгненню Росії в Україну у лютому 2022 року та за продовження співучасті в агресивній війні Росії.
Про роль Білорусі у війні Росії проти України писало багато міжнародних аналітичних центрів, а Лукашенка називали лише «маріонеткою, яка тепер повністю перебуває під владою Кремля».
Крім того, заяви Лукашенка про те, що нелегітимний очільник держави не знав і не готувався до війни з Україною легко спростовуються фактом внесення змін до конституції Білорусі, які були ухвалені у лютому 2022 року, а оприлюднені ще до повномасштабного вторгнення в Україну. Так, із конституції було прибрано згадку про без’ядерний і нейтральний статус країни, що, на думку Державного департаменту США, свідчило про плани білоруської влади розмістити на своїй території «як звичайні, так і ядерні сили Росії». Ці припущення виявилися правильними, оскільки в Білорусі не лише продовжують перебувати російські війська, але з 2023 року розміщено також і ядерну зброю — 9 червня 2023 року Володимир Путін заявив, що Росія почне розміщувати тактичну ядерну зброю в Білорусі. 16 червня Путін повідомив, що РФ начебто вже привезла на територію Білорусі перші ядерні ракети.
У серпні 2024 року Лукашенко в інтерв’ю для програми «Вести недели» на телеканалі «Россия-1» підтвердив, що в Білорусі вже з’явилася тактична ядерна зброя, і також заявив, що «це спільна — Білорусі та Росії — війна проти цих звірів». Раніше Лукашенко також визнавав, що Білорусь бере участь у так званій «СВО», але не відправляє своїх військових до «зони конфлікту». Хоча українські журналісти спростували цю заяву — на початку повномасштабного вторгнення серед військових, які окупували частину Чернігівської області, була і білоруська армія, яка мала своє маркування. Як повідомляли місцеві жителі, хоча білоруські військові й не брали участі у воєнних злочинах разом із російськими окупантами, але «стежили за порядком» і збирали інформацію про жителів.
Раніше StopFake спростовував фейки про те, що Україна буцімто готувалася напасти на Білорусь і що в Україні нібито зажадали «відкрити другий фронт і знищити Білорусь».
Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”