Субота, 7 Грудня, 2024

Як Росія зібралась створювати власну асоціацію «фактчекерів»: діалоги пропагандистів

В Кремлі вже давно використовують тактику використання фактчекінгу як зброї. З початком повномасштабної війни Росії проти України росіяни запустили чимало каналів в Telegram та інших соцмережах, які начебто займаються «викриттям західної пропаганди», «захистом правди», просуваючи насправді ті ж самі російські дезінформаційні наративи, як і завжди, але вже під іншим кутом. Така техніка покликана нівелювати зусилля справжніх фактчекерів, які працюють за міжнародними стандартами, і використовують для спростування факти, а не пропагандистські лекала. 

Кремлю цього все одно здалось замало, тому тепер в Росії хочуть створити цілу окрему міжнародну «фактчекерську» асоціацію – Global Fact-cheking Network (GFCN), аби об’єднати тих хто, поділяє «російські погляди та цінності». Можна тільки уявити, яким є цей список цінностей, які збираються захищати російські так звані «фактчекери».

Створення такої квазі-організації і стало основною метою так званого міжнародного форуму «Діалог про фейки 2.0», що пройшов в Москві 20 листопада, і який по суті зібрав усіх основних пропагандистів Кремля та його посібників з усього світу. Про рівень форуму багато чого може сказати вже перша, основна панель цього зборища, учасниками якої виступили голос російського МЗС Марія Захарова, Стівен Сігал, один з основних пропагандистів з Telegram – Михайло Звінчук (власник каналу «Рибар), а також гендиректор агентства ТАСС Андрій Кондрашов та інші. 

Крім звичного вже плачу про те, що Захід продовжує агресивно «нав’язувати» іншим свою єдино-правильну точку зору, а Росія тим часом залишається незмінним борцем за правду, саме на цій конференції вирішили оголосити про створення нової міжнародної фактчекерської асоціації. Бо ті, які вже існують – мається на увазі глобальна мережа IFCN, членом якої є і StopFake, та її європейський аналог EFCSN, – на думку росіян «часом виконують лише політичну місію й іноді не мають нічого спільного з реальною об’єктивною перевіркою фактів». А от російська асоціація якраз буде покликана надати «здорову альтернативу, яка допоможе зробити світ кращим».

Презентував таку «здорову альтернативу» гендиректор некомерційної організації «Діалог» Володимир Табак. Згідно із розслідуваннями журналістів, «Діалог» зокрема займається поширенням пропаганди за гроші російського бюджету, а під час повномасштабної війни «Діалог» переключився на інформаційний супровід Міністерства оборони Росії. Якраз те, що треба для того, аби об’єднати навколо себе борців за правду по всьому світу. 

ТАСС та інші організації, які фінансуються Кремлем – основне ядро GFCN
За словами росіян близько 120 країн не охоплені фактчекерськими організаціями, і це треба змінити. Навіть тут вони вже говорять неправду. Бо тільки в IFCN зараз 138 активних членів і 37 – ще оновлюють свій статус.

Що ж обіцяв Табак робити в новій асоціації? В першу чергу, поєднати навколо себе таких самих як він –  тих «хто розділяє наші погляди і цінності», тобто погляди і цінності Кремля та російського Міноборони. По-друге, Володимир Табак пообіцяв навчити всіх фактчекінгу як офлайн так і онлайн, знову ж таки на базі своєї організації «Діалог». Крім цінностей і навчання тим «фактчекерам», які погодяться доєднатись до російської «здорової альтернативи», ще й запропонували БЕЗКОШТОВНИЙ доступ до дашборду (це те, як вони стверджують, чого немає в інших асоціаціях), де вони можуть фіксувати і аналізувати фейки, маркувати їх та знаходити інші подібні фейкові новини. Щоправда, будь-які професійні фактчекерські організації користуються десятками таких платформ, і саме завдяки членству в міжнародній асоціації мають теж безкоштовний доступ до них, так і до інших інструментів з перевірки інформації, але, напевне, тут «Діалог» не провів фактчекінг до кінця. Сам дашборд нагадує подібні інші платформи, які вже існують, тому тут також без інновацій та ажіотажу. 

Як виглядатиме дашборд, до якого матимуть доступ в російській асоціації фактчекерів
Як виглядатиме дашборд, до якого матимуть доступ в російській асоціації фактчекерів

Також Володимир Табак наголосив на тому, що в російську асоціацію будуть приймати не тільки юридичних осіб, але і фізичних. Власне, будь-хто, хто захоче «перевіряти фейки, базуючись на цінностях російських пропагандистів», зможе стати членом міжнародної фактчекерської асоціації. Список учасників цього заходу, тобто потенційних членів, вже говорить сам за себе – це постійні фігуранти-автори фейків, які доводиться спростовувати справжнім фактчекерам з IFCN. 

Показовим є й те, що інший партнер цієї асоціації – інформаційне агентство ТАСС – основна державна пропагандистська машина Кремля. Гендиректор ТАСС Андрій Кондрашов, який під гул фанфар підписав разом з Табаком створення такої «асоціації», заявив, що інакше і не може бути, адже «саме агентство ТACC має фактично історичну місію з перевірки фактів». Саме тому StopFake постійно спростовує фейки ТАСС, в тому числі і нещодавно спростовував фейк, запущений саме ТАСС, що начебто українські військові мародерили в поселенні Глушково Курської області, хоча їх там фізично не було, а мародерством займались російські військові, що і підтвердили місцеві жителі. Втім, під перевіркою фактів в агентстві ТАСС, очевидно, розуміють щось зовсім інше. 

Наостанок, творці міжнародної асоціації навіть показали кодекс відповідального фактчекера із правильними словами про об’єктивність, відкритість методології, який обов’язково треба підписати перед вступом в асоціацію. Щоб підкреслити, що саме російська асоціація «фактчекерів» відкритіша за західні аналоги, Кондрашов навіть заявив, що «американська асоціація щороку перевіряє своїх членів на політичну лояльність», адже ці організації, які входять в їх асоціацію «тільки відпрацьовують інтереси інших країн». Щоправда, мається на увазі незалежний аудит, який проводиться аудиторами різних країн і перевіряється в тому числі відповідність роботи принципам кодексу і стандартам, та перевірка, яку б ТАСС не пройшов, але і тут якісь фактчекінгу підкачала.

Кодекс «відповідального фактчекера» авторства росіян

Що ж в результаті? По суті, Росія посилює використання фактчекінгу як зброї, активно пропонуючи свою «правду», «методологію» і бачення світу. Надаючи можливість будь-якій особі, симпатизуючій Росії, стати «фактчекером», Кремль таким чином і дискредитує те, що роблять професіонали, і буде воювати за тих, хто не тільки не впевнений у що вірити, але й не впевнений, чи можна вірити тим, хто займається перевіркою інформації. Це ще один виток інформаційної війни у світі постправди, в умовах якого нам буде потрібно продовжувати боротись за факти.

Олена Чуранова



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип