Середа, 30 Жовтня, 2024
12.1 C
Kyiv
ГОЛОВНАНОВИНИСТОПФЕЙКФейк: На сайті Президента України з’явилася петиція про присвоєння 3-й штурмовій бригаді...

Фейк: На сайті Президента України з’явилася петиція про присвоєння 3-й штурмовій бригаді ЗСУ імені Ірини Фаріон

«Скрин із петицією про присвоєння імені Ірини Фаріон 3-й штурмовій бригаді ЗСУ, що поширюється в Мережі, – підробка. Станом на 23 липня 2024 року номер останньої петиції на сайті електронних петицій – № 22/230908-еп, тоді як у фейку номер значно більший – № 22/264840-еп. Поява та синхронність у поширенні фейку свідчать про те, що перед нами — фейк, метою якого є деморалізація та емоційний розкол в українському суспільстві, яке засудило цинічне вбивство та об’єдналося навколо пошуку та покарання його виконавців.

Прокремлівські ЗМІ, Telegram-канали і користувачі соціальних мереж масово поширюють «новину» про те, що «3-ю штурмову бригаду ЗСУ хочуть назвати іменем колишньої нардепки Верховної Ради України Ірини Фаріон». Начебто відповідна петиція вже з’явилася на сайті Президента України Володимира Зеленського. Такі публікації супроводжувалися лише «скрином», без посилання петицію на сайті електронних петицій.

Скриншот — Лента.ру
Скриншот — Facebook

Деякі споживачі навіть заявили, що така петиція є доказом того, що в Україні нібито є нацизм, інші ж назвали таку ініціативу «хорошим тролінгом». А «військовий експерт» Борис Рожин вирішив з цього приводу згадати старий фейк, мовляв, «завдяки Фаріон почалася «Русская весна» – нібито вони з Олегом Тягнибоком тоді «заборонили російську мову», і це стало «останньою краплею, яка підштовхнула багатьох до опору державному перевороту і наступу українського нацизму».

Скриншот — Телеграм

Увечері 19 липня у Львові невідомий чоловік вистрілив у голову Ірини Фаріон, професорки «Львівської політехніки», громадської діячки, української мовознавиці та екснардепки. За кілька годин лікарі констатували її смерть. Цинічне вбивство сколихнуло Україну, і багато відомих діячів, навіть ті, з ким у Фаріон були досить складні світоглядні суперечки, затаврували цей кривавий акт

Незважаючи на повну абсурдність цієї «новини» про петицію, ми все ж таки перевірили ініціативу – за номером на сайті електронних петицій. Але там номер останньої петиції №22/230908-еп, тоді як у фейку він набагато більший — №22/264840-еп.

Скрин — сайт електронних петицій

Творці фейкової новини вирішили нагадати про давній конфлікт Ірини Фаріон з полком «Азов» та 3-ю окремою штурмовою бригадою ЗСУ. В листопаді минулого року в програмі «Рандеву» ведуча Яніна Соколова запитала Ірину Фаріон, як бути з російськомовними бійцями з полку «Азов» та 3-ї штурмової бригади, які спілкуються російською мовою, у тому числі в бою, і зауважила, що було б несправедливо називати їх прихильниками Росії. Фаріон заявила, що «категорично не сприймає» цього. «Це питання до них. Що вам, хлопці, заважає, коли ви такі міцні й дуже розумні, що вам заважає виконувати 29 статтю закону про Збройні сили України? Ви, хлопці, знаєте, що таке дисципліна в армії? Якщо в армії немає дисципліни, то немає армії, це зброд тоді», – сказала Фаріон.

Висловлювання Ірини Фаріон тоді викликало неоднозначну реакцію в українському суспільстві, а пізніше її було звільнено із «Львівської політехніки» за вчинення «аморальної провини». Але наприкінці травня цього року Апеляційний суд поновив Ірину Фаріон на посаді професора Львівської політехніки. Одним із аргументів, який Фаріон надала суду, був висновок лінгвістичної експертизи, проведеної директором Інституту української мови Національної академії наук Павлом Гриценком, в якому йдеться про те, що у висловлюваннях філолога у програмі «Рандеву» на «5 каналі» «відсутні контексти, які принижують честь і гідність військовослужбовців за будь-якою, зокрема, мовною ознакою, відсутні заклики до будь-яких форм насильства щодо військовослужбовців та членів їхніх сімей. Водночас висловлювання Фаріон стимулюють прагнення до володіння українською мовою, глибшого розуміння феномену та призначення української мови у будівництві держави та розвитку особистості».

«Холоднокровне вбивство відомої мовознавиці – виклик для всього українського суспільства, злочин проти основоположних прав і свобод українців. Ця трагедія вкотре продемонструвала: ворог прагне використати будь-які інструменти, щоб роз’єднати нашу націю», – заявив голова Головного розвідувального управління Міноборони Кирило Буданов у день прощання з Фаріон.

Раніше StopFake спростовував низку фейків, присвячених темі нібито утисків за використання російської мови в Україні, як, наприклад, у матеріалах: «Маніпуляція: В Україні штрафуватимуть за російську мову», «Фейк: В Україні «світить кримінал» за спілкування російською «навіть на кухні», – Лавров», «Фейк: В Херсонській області діти «не вивчали російської мови з 2013 року».



Джерело: “Громадська організація «Центр Медіареформи»”

- Реклама-
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ПОГОДА

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ПАРТНЕРИ

client-image
ЛЖСІ_логотип