Понеділок, 14 Квітня, 2025

ЄС розпочав переговори про спільний оборонний фонд, що зможе залучити Україну: що відомо

Міністри фінансів Європейського Cоюзу розпочали в суботу переговори про спільний оборонний фонд, який закуповуватиме і володітиме оборонним спорядженням і стягуватиме з членів плату за його використання, як спосіб витрачати більше на оборону, не обтяжуючи національні рахунки великим боргом повідомляє Reuters, пише УНН.

Деталі

Фонд, званий Європейським оборонним механізмом (European Defence Mechanism, EDM), був запропонований аналітичним центром Брейгеля (Bruegel) у документі для міністерських дискусій як спосіб вирішення проблем щодо того, як країни з високою заборгованістю можуть платити за дороге військове спорядження.

Це частина ширших європейських зусиль щодо підготовки до потенційного нападу з боку росії, на тлі того, як уряди ЄС розуміють, що вони більше не можуть повністю покладатися на Сполучені Штати у питаннях своєї безпеки, пише видання.

“Це хороша відправна точка для обговорення”, – сказав міністр фінансів Португалії Жоакім Міранда Сарменту.

Декілька інших країн ЄС також висловили початкову підтримку, зазначивши, що створення такого фонду може бути технічно відносно простим, оскільки він буде заснований на моделі фонду порятунку єврозони, Європейського стабілізаційного механізму (European Stability Mechanism).

“У нас все ще буде кілька питань із погляду мандату, фінансів, внесків, важелів на ринку. Є кілька питань щодо фінансування, але також і щодо військового аспекту”, – сказав Сарменту.

ЄС вже розраховує збільшити військові витрати на 800 мільярдів євро (876 мільярдів доларів) протягом наступних чотирьох років, послабивши свої фіскальні правила щодо оборонних інвестицій та спільно запозичуючи великі оборонні проекти з бюджету ЄС.

Але, як пише видання, “такі варіанти збільшують державний борг – занепокоєння для багатьох країн із високим рівнем заборгованості”, тоді як ідея Брейгеля надала б спосіб не включати частину оборонних інвестицій у національні баланси.

Фонд буде створено відповідно до міжурядового договору і матиме суттєвий сплачений та відкликальний капітал, що дозволить йому брати позики на ринку, пише видання.

EDM зможе приймати членів з-за меж ЄС, таких як Велика Британія, Україна або Норвегія. Оскільки фонд володітиме закуповуваним ним обладнанням, заборгованість, що виникла для його оплати, залишатиметься на балансі EDM, а не на національних рахунках.

EDM, як очікується, також сприятиме створенню єдиного європейського ринку оборонного обладнання для зниження витрат та об’єднання ресурсів.

“Ми повинні розглянути можливість створення нових інструментів… для зміцнення оборонного потенціалу Європи”, – сказав Сарменту.

Фонд міг би зосередитися на “стратегічних засобах підтримки” – дорогій військовій інфраструктурі та обладнанні, необхідних арміям для роботи, які тепер часто надаються Сполученими Штатами.

До них належать спільні системи командування та управління, супутникова розвідка та зв’язок, розробка нових дорогих систем озброєння, таких як винищувачі п’ятого чи шостого покоління, інтегровані системи озброєння, необхідні кільком країнам, такі як стратегічна протиповітряна оборона, стратегічний великомасштабний повітряний транспорт та морська логістика.

У статті Брейгеля про EDM говориться, що Європа має шанс знизити свою військову залежність від США до 2030 року, тільки якщо вона максимально об’єднає закупівлі і створить спільний європейський ринок оборони, включаючи Велику Британію як великого гравця у сфері промислової оборони для підвищення конкуренції.

Джерело: Інформаційне агентство «Українські Національні Новини»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

- Реклама-

ПОГОДА

Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

- Реклама-
- Реклама -Рекламний банер ukr.net

ДЯКУЄМО ЗА ПІДТРИМКУ:

Логотип ГО «Інститут розвитку регіональної преси»
Логотип ІМІ
client-image
ЛЖСІ_логотип