Останнім часом в Україні почастішали випадки шахрайства як в інтернеті, так й з використанням номерів мобільних операторів. Шахраї під різними вигаданими причинами намагаються в маніпулятивний спосіб забрати в українців останні кошти. Найогидніше те, що шахраї користуються непростою ситуацією й обманюють людей, які намагаються заробити гроші, або влаштуватись на роботу. В цьому матеріалі ми розмістимо інформацію, яка допоможе Вам убезпечити себе від попадання у пастку, яку для Вас готують шахраї.
Що таке шахрайство і які види відповідальності за це існують в Україні?
Шахрайство – це вид злочинності, який включає в себе використання хитрощів, обману або іншого хитромудрого підходу з метою отримання незаслуженої вигоди або завдання збитків іншим особам. Шахраювання може виявлятися у різних формах і в різних галузях життя.
Основні ознаки шахрайства:
- Обман або хитромудрість. Шахраї використовують обманливі та хитромудрі методи, щоб переконати людей здійснити певні дії або передати їм гроші, маніпулюють свідомістю своїх жертв, залякують, або використовують психологічний тиск.
- Незаслужена вигода. Ціль шахраїв – отримання незаконної вигоди, крадіжка коштів, майна, цінних паперів або завдання збитків іншим особам, які довіряють їм чи впадають у їхні пастки.
- Використання технічних аспектів. Шахраї можуть використовувати телефонічні, інтернетові, фінансові або інші технічні методи для досягнення своїх цілей.
Існує багато різновидів шахрайства, таких як фінансове шахрайство, ідентифікаційне крадіжництво, електронне шахрайство (фішинг), медичне шахрайство та інші. Законодавство різних країн передбачає відповідальність за шахрайство, і за цими діями може слідувати кримінальне переслідування та покарання.
В Україні покарання за шахрайство може залежати від конкретного виду злочину, його обставин, суми завданих збитків та інших факторів. Найбільш поширеними формами шахрайства є фінансове шахрайство, кредитне шахрайство, ідентифікаційне крадіжництво, електронне шахрайство та інші. Закон України передбачає кримінальну відповідальність за такі злочини.
Кримінальний кодекс України містить статті, які стосуються шахрайства.
Наприклад, ст. 190 ККУ, згідно якої передбачено кримінальну відповідальність за вчинення шахрайства, що спричинило великі збитки або має ознаки особливої тяжкості. Зокрема, заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Також ст. 361 ККУ. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, або електронне шахрайство, яке карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.
ТОП-5 популярних методів шахраїв:
Фішингові розсилки від нібито «Укрпошти» чи «Пошти України».
На Вашу електронну пошту надсилають повідомлення про нібито отримання Вами посилки й просять підтвердити зарахування коштів за посиланням. Такі листи краще помічати, як спам та в жодному разі не переходити за вказаним посиланням.
Дзвінки від “представників служби безпеки” якогось конкретного банку, зазвичай ПриватБанку чи Ощадбанку.
У випадку з ПриватБанком користуються можливістю перехопити зворотний зв’язок, коли Ви дзвоните на гарячу лінію й Вам передзвонюють. Тут шахраї встигають додзвонитись до Вас першими й починають розводити Вас на кошти. У таких випадках витратьте час та зайдіть до банку фізично, або не передзвонюйте на гарячу лінію одразу, а зачекайте хвилин 5 – 10, не повідомляючи про свої наміри тим, хто дзвонив Вам й представлявся службою безпеки банку.
“Миттєві покупці” на торговельних майданчиках типу OLX, або Shafa.
Не встигли Ви викласти товар, як Вам у сторонніх месенджерах пише “покупець” яких або терміново хоче придбати товар, або “вже заплатив гроші” й надсилає Вам посилання на нібито сайт Нової пошти. Мета зібрати дані з Вашої картки та вкрасти всі кошти.
Сюди ж віднесемо недобросовісних “продавців”, які забирають кошти й не відправляють товар, або відправляють шоколадку замість айфона, яку перед Вами приймає інша людина під Вашим кодом на Укрпошті й у Вас списую гроші.
Дзвінки на Ваш мобільний телефон.
Наприклад, з 044 XXX XX XX (kyivcity), де Вам розповідають, що саме Ви виграли 35 000 гривень й просять натиснути цифру для отримання коштів.
Сюди ж ми віднесемо популярну в блекаут схему дзвінків нібито від центру Вашого мобільного оператора, де “співробітник” просить Вас набрати певну комбінацію клавіш на телефоні й продиктувати цифри. Мета заволодіти Вашою сім картою для подальшої крадіжки Ваших коштів з карток.
А також стара добра схема “родич у біді”.
Тут варіацій буває багато. Найчастіше це хтось буцім-то з Ваших родичів, кому терміново потрібно переказати кошти для розв’язання якоїсь проблеми (попав в аварію, затримала поліція, попав у лікарню тощо).
Окремим пунктом виділимо шахраїв, які користуються війною в Україні, яку розв’язала рф й вигадають різні схеми, аби видурити кошти в людей за інформацію про полонених чи безвісно зниклих.
Як швидко розпізнати шахраїв?
- під час розмови телефоном чи переписування в інтернеті Вам не дають часу на роздуми;
- Вас підганяють зробити дію не обдумавши та не порадившись, бо справа завжди “дуже термінова”;
- Вам забороняють ділитися цією інформацією з третіми особами;
- з Вами розмовляють або занадто ввічливо та з розумінням по доброму, або занадто агресивно;
- у Вас питають особисті дані, зокрема номер банківської карти, строк її дії, три цифри на звороті карти та залишок коштів на рахунку;
- у Вас намагаються в різний маніпулятивний спосіб завуальовано дізнатися про стан ваших статків та наявність майна, яким Ви володієте;
- Ваше тіло реагує на співрозмовника, виділяється адреналін, з’являється відчуття страху, тривоги, чи дратування, або агресія;
- на підсвідомому рівні (інтуїтивно) Вам здається, що Вас обманюють.
Прислухайтесь до себе, бо насправді Вам не здається – Вас обманюють! Ваша підсвідомість сигналізує Вам про небезпеку! Шахраї завжди використовують різноманітні маніпуляції, а маніпуляція це різновид психологічного насильства, тому Ваше тіло буде в той чи інший спосіб сигналізувати Вам про небезпеку.